Kypr bude muset zřejmě požádat o záchrannou finanční pomoc a pravděpodobně se stane další zemí, která získá prostředky z Evropského fondu finanční stability. Dnes o tom informoval server Eurointelligence s odkazem na list Financial Times.
Foto: Profimedia.cz
Do hlavního města země, Nikósie, směřují i zástupci Evropské unie (EU), kteří by se měli sejít s kyperskou vládou. Nedá se ale očekávat, že dojde k okamžité dohodě.
Výnosy kyperských desetiletých dluhopisů již během středy vzrostly na 10,18 procenta. Hranice sedmi procent je všeobecně považována za dlouhodobě neudržitelnou.
Ratingová agentura Moodys během středy srazila úvěrové hodnocení Kypru o dva stupně z „A2“ na „Baa1“. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že může dojít k jeho dalšímu poklesu. Za hlavní důvod Moodys označila zejména obavy ze současného fiskálního postavení země, které navíc zhoršil nedávný masivní výbuch muničního skladu, kde zemřelo 13 lidí. Výbuch byl natolik silný, že zničil i největší elektrárnu v zemi.
Kyperské banky trápí i vysoká expozice vůči řeckému dluhu. Z tohoto důvodu se ratingová agentura obává, že některé banky budou ve střednědobém horizontu potřebovat státní podporu.