Menu Zavřít

Laboratoř amerického rasismu. Bílý podnikatel se v centru Detroitu bojí

18. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Chris Smiley vlastní pár desítek domů v centru Detroitu. Pronajímá je Afroameričanům. Sám žije na předměstí s bílými spoluobčany a na cesty do centra města se prý netěší. Kritizuje rasismus naruby a to, že barevní obyvatelé Ameriky mají spoustu výhod, například vzdělání, ale pracovat stejně nechtějí, „protože jsou líní“.

Chris Smiley hovoří o centru Detoitu jako o džungli. Sám bydlí ve čtvrti Royal Oak na předměstí města, kterému se přezdívá vanilkové, protože v něm žijí převážně běloši, jež se sem přestěhovali v šedesátých a sedmdesátých letech.

Naopak centrum města, kdysi vzkvétající Mekky amerického automobilového průmyslu (sídlí tu Ford, Chrysler a General Motors), obývají zejména Afroameričané. Podle údajů z roku 2015 to bylo 79,2 procenta obyvatel města (537 tisíc), bílých Američanů tu žije 9,5 procenta (65 tisíc), vyplývá ze serveru city-data.com. Třetina obyvatel žije pod hranicí chudoby. V roce 2013 město vyhlásilo bankrot.

Nejnebezpečnější města v USA
New Orleans 46,9
Detroit 45,0
St. Louis 43,8
Baltimore 38,1
Oakland 23,9

Pozn: Míra vražd na 100 tisíc obyvatel v letech 2010 až 2015. Zdroj: Forbes

Smiley je třiapadesátiletý podnikatel a volič republikánů. Pronajímá několik nemovitostí v centru města, kterému se přezdívá chocolate city. Sám se jako běloch bojí do centra Detroitu jezdit. „V Detroitu panuje rasismus vůči bílým. Černí tu mají vše snazší, ale šanci nevyužívají. Mají zvýhodnění pro vzdělávání, snadněji seženou práci, ale raději žijí z podpory, protože jsou líní,“ řekl německému týdeníku Die Zeit člověk, jehož příjmy plynou právě od „líných“ obyvatel města za nájem.

S tím nesouhlasí Dedrick Asante-Muhammed, jenž zkoumá chudobu v Americe a vede Racial Wealth Divide Project nevládní organizace Corporation for Enterprise Development (CFED).

Za posledních 30 let se ekonomická nerovnost mezi bílými a černými Američany zvýšila. V Detroitu žije mnoho lidí pod hranicí chudoby, která je 12 060 dolarů ročně, tedy 1005 dolarů na měsíc (21 900 korun).

„Detroit je symbolem pro celou zemi jako místo deinvestic, kde se přestalo investovat. Když se z Detroitu stalo město černých, bílí odešli, firmy odešly,“ vysvětlil, proč nakonec město zbankrotovalo. Od roku 2014 se stále nepodařilo vytvořit dostatek pracovních míst. Prosperující dvoumilionové město z 50. let se scvrklo sotva na 700 tisíc.


Jak sílí americká ultrapavice. Dokument HBO:

„Židovští komunisté a zločinní negři.“ Podívejte se, jak sílí americká ultrapravice

V pátek 11. srpna v Charlottesville pochodovala přes kampus University of Virginia organizovaná skupina rasistů a pžíznivců alt-right, kteří nesli pochodně a vykřikovali: „Na bílých životech záleží.“


Smiley má v Detroitu na třicet domů, které pronajímá. Nemovitosti patří zejména bílým Američanům, Afroameričané platí nájemné. Proto nemohou využívat daňové výhody lidí, kteří vlastní nemovitosti. Ti požívají daňových zvýhodnění ve výši až 229 miliard dolarů ročně, uvedl Asante-Muhammed. Čím větší dům lidé vlastní, tím větší úlevy získají, tvrdí. Smiley je dobrým příkladem, jeho nájemníci jej nazývají „slumlord“ a samozřejmě jejich sympatie nemá.

Pokud se Afroameričané nezmůžou na pořízení nemovitostí, situace se nezmění. Ve Spojených státech panuje stále ekonomický rasismus, který konzervuje nadřazenost „bílého muže“ a je nebezpečnější než Ku-klux-klan, míní Asante-Muhammed.

Černí a bílí sice žijí ve stejných městech, ale v úplně jiných podmínkách, dodal. Z případné ekonomické prosperity budou mít Afroameričané jen málo, tvrdí.

Smiley se ale přestěhovat do centra nechystá. Bojí se. Každý den tu je zastřeleno pět lidí, tvrdí a odvolává se na zprávy Fox News. Oficiálně bylo v Detroitu za rok 2016 zavražděno 302 lidí. S nájemníky se nerad vybavuje, neustále z nich musí tahat peníze za nájem. Podle něj v zemi už dávno nepanuje otroctví a černí mají jen samé výhody, které neumí správně využít.

Bývalý prezident Barack Obama podle něj zemi rasově rozdělil daleko více než současný Donald Trump. „Také bílí Američané mají nárok na svůj názor,“ tvrdí. Nesouhlasí ani s tím, aby se odstraňovaly sochy konfederačních generálů. „Dějiny jsou dějiny.“

bitcoin_skoleni

Jeho největším oblíbencem zůstává Ronald Reagan. Trumpa nevolil, pouze republikány do Kongresu.

Dále čtěte:

Hlavně neurazit. Sportovní komentátor Robert Lee nemůže kvůli jménu k mikrofonu

Esej: Malé dějiny politické korektnosti

Komentář: Teorie spiknutí potvrzena. Trump jako oběť politické korektnosti


  • Našli jste v článku chybu?