Dvě hodnocení ministra Grégra
Minulý týden se kouzelně sešla dvě hodnocení práce ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Především premiér Miloš Zeman opětovně prohlásil cosi o nejlepším členovi kabinetu. Jenže den na to poskytl rozhovor ČTK generální ředitel pro rozšíření v Evropské komisi Enelko Landaburu, z něhož vyplývá, že zvenku to vypadá trochu jinak. Brusel se totiž stále domáhá nějakého realistického projektu na restrukturalizaci českého hutnictví, a už se zlobí, že veškeré jeho úsilí je marné.
Zatímco o přínosu práce Grégrova ministerstva k růstu průmyslové výroby lze vést přinejmenším polemiku, v bruselském případu jde o tvrdá fakta. Landaburu připomněl, že od roku 1997 není česká vláda oprávněna poskytovat pomoc hutním podnikům, protože platnost výjimky vypršela. Evropská komise přesto trpělivě čekala restrukturalizační projekt. „Psali jsme, mluvili jsme, bylo to však jako by hrách na stěnu házel. Nemělo to žádný účinek. Nechtěli jsme hrozit žalobou za poskytování nepovolené státní pomoci, vyvolávat konflikt. Možná jsme to měli udělat,“ řekl Landaburu ČTK. Čtenář může hádat, kdo tu korespondenci s Bruselem házel do odpadkového koše. Primuse české vlády přece takové banality nerozhodí.
Jenže legrace skončila. Revitalizace Vítkovic finišuje a k dokončení bude patrně potřebovat souhlas se státní pomocí. Válcovny plechu Frýdek-Místek na Grégrovu arogantní nekompetentnost doplatily v listopadu, kdy jim státní pomoc nedovolil brněnský ÚOHS. Dalším v řadě byla Nová huť se slibovaným provozním úvěrem. Tady všude jde o tisíce pracovních míst. Možná byli v Brně příliš tvrdí a zbytečně horliví, jenže oni rozhodně nejsou viníkem současné situace.
V Brusel dobře chápe, že změny v českém hutnictví budou něco stát. Jenže celkem pochopitelně chce vidět, že půjde o změny, které zvednou hutě na životaschopnou úroveň. A o tom Grégr nepřesvědčil ani doma, natož v Bruselu. Nyní by rád vyjednával znovu. Ale o čem? Nový projekt není na stole. Firma Roland Berger vyhrála tendr na poradce. Jenže smlouvu s ním měla uzavřít šéfka Fondu národního majetku Němcová. Ta však ze zákona může proplácet jen poradenství týkající se privatizace, a tak jsou Bergrové stále bez smlouvy. Těžko mohou potom začít pracovat. Nejde totiž ani tak o peníze, jako o skutečnost, že k tomu, aby mohli vstoupit do fabrik a jejich účtů a smluv, musí být smluvně vázáni mlčenlivostí. A to nejsou. Až to zjistí emisar Evropské komise Rudger Wissels, který má tento týden jednat o dalším postupu jednání mezi Českem a Bruselem, jistě se smíchy neudrží. A tak vidět člověka, který je za to vše odpovědný, jako nejlepšího ministra, lze opravdu jen přes hodně tlusté zelené dno láhve od Becherovky.