Menu Zavřít

LÁKADLEM STŘEDNÍ EVROPA

7. 8. 2001
Autor: Euro.cz

P a p í r e n s k ý     p r ů m y s l

Investice do výroby novinového a obalového papíru v Evropě se vyplácejí. I přes letošní slabší poptávku po papíru se skandinávské papírenské firmy, které investovaly mimo jiné i v České republice, zdají být vcelku spokojeny.

K zemím se silně rozvinutým papírenským prů-myslem a dlouholetou tradicí v tomto oboru patří v Evropě Norsko a Švédsko. Firmy z tohoto odvětví tam mají ty nejlepší podmínky k výrobě. Většina z nich totiž vlastní také důležitou surovinovou základnu - tisíce hektarů lesa. Svou pěčí o les de facto také kompenzují do určité míry negativní dopady své produkce (papírenský průmysl nepatří k ekologicky nejčistším) na životní prostředí.

Po celá desetiletí expandovali skandinávští výrobci do dalších evropských zemí a v posledních deseti letech se zaměřili ve svých aktivitách také na střední Evropu.

Mezi prvními, kteří vstoupili do tohoto odvětví ve střední Evropě, byli švédští výrobci AsiDomän AB a Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA a také norská firma Norske Skog. Všechny tři skandinávské jedničky v oboru kapitálově vstoupily už také do papírenského průmyslu v České republice.

Letos nic moc

Konjunktura na papírenském trhu ve světě kulminovala na přelomu loňského a letošního roku. Pak nastal mírný pokles poptávky a v poslední době si výrobci na pokles poptávky i cen stěžovali stále více. Evropský trh je podle nich nasycen zejména u buničiny a obalových materiálů. Novinový papír je na tom poněkud lépe.

Tato situace už mnohé společnosti přinutila k odstavení určité části jejich výrobních kapacit. Momentálně je snad nejhorší situace v USA, kde dochází k záplavě trhu levným asijským papírem. Částečné východisko z nepříznivé situace firmy nacházejí - podobně jako je tomu v dalších odvětvích - ve fúzích.

Nedávno agentury informovaly o tom, že největší světový výrobce v odvětví papírenského průmyslu - International Paper kupuje svého konkurenta - menší firmu Union Camp. Akvizice formou výměny akcií představuje hodnotu 6,6 miliardy USD. V oboru tak vzniká pa- pírenský obr International Paper. Ten má závody ve třiceti zemích a zaměstnává přes osmdesát tisíc lidí a Union Camp operuje ve čtyřiceti zemích a počet jejích zaměstnanců dosahuje osmnácti tisíc.

Seveřané v Čechách

Švédský koncern AssiDomän, který zamířil do České republiky v roce 1997, má aktivity po celém světě. Doma působí nejen v papírenském průmyslu, ale jako většina papírenských firem ve Skandinávii také v lesnictví.

Situace na světovém papírenském trhu, charakterizovaná zostřující se konkurencí a tlakem na ceny papíru, ho přinutila již v minulých letech restrukturalizovat svou činnost. Opustil neperspektivní obory, snížil zaměstnanost a začal vydatně šetřit. Podle vyjádření managementu hodlá v příštích třech letech ušetřit 1,18 miliardy švédských korun (45,23 miliardy Kč).

V ČR kapitálovým vstupem firmy AsiDomän do Sepapu Štětí vznikla akciová společnost AssiDomän Sepap, která je nyní největším tuzemským výrobcem buničiny, obalových, materiálů a obalů.

Světový trh těchto produktů je ovšem relativně slabší než například trh novinového papíru.

Do jeho výroby se v České republice zapojil další skandinávský výrobce - Norske Skogindustrier ASA. Od firmy AssiDomän Sepap koupila v rámci globalizace odbytu stoprocentní podíl její dceřiné společnosti Roto, a vznikla tak firma Norske Skog Štětí s největším podílem na trhu novinového papíru v ČR (letos vyrobí a prodá téměř sto tisíc tun novinového papíru, což bude o tři tisíce tun více než loni). Zvýšení výroby zdůvodňuje mimo jiné i příznivější prognózou pro tento druh papíru (než je u buničiny a obalů).

Nejnovějším skandinávským investorem do českého papírenského průmyslu je švédská firma Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA, jejíž klíčová divize SCA Packaging se nyní před koncem roku stává partnerem českého výrobce obalového papíru a kartonů - Obalexu. Podle uzavřené dohody převezme v první etapě 33 procent českého výrobce a ostatních šestnáct procent do jednoho roku.

Švédské firma si tímto krokem posílila pozici ve střední Evropě, kde už má rozvinutou síť svých závodů - v Rakousku, v Maďarsku a v Polsku. Přes Obalex má údajně firma šanci proniknout také na Slovensko. Jako přední evropský výrobce vlnité lepenky a kartonů dosahuje SCA Packaging ve středoevropském papírenském průmyslu tržeb kolem 180 milionů švédských korun ročně (673 milionů Kč).

WT100

Mateřská skupina SCA vyrábí hygienické potřeby, papírové obaly a kancelářský papír. Její kapacity činí 2,5 miliardy čtverečních metrů papíru ročně a její tržby 60 miliard švédských korun. Z toho na její divizi SCA Packaging, nyní propojenou s českým Obalexem, připadá zhruba čtrnáct miliard švédských korun (52,3 miliardy Kč). Z nich největší část pochází z výroby a prodeje vlnité lepenky a zbytek je z výroby a prodeje kartonů.

Za zmínku možná stojí to, že i když je tato švédská firma doma vlastníkem lesů o rozloze dvacet tisíc čtverečních kilometrů (zhruba rozloha Nizozemska), a má tudíž dostatečnou vlastní surovinovou základnu, užívá v hojné míře pro výrobu obalů recyklovaný papír.

  • Našli jste v článku chybu?