AGM Development chce v budově úřadu postavit průchod s obchody
Mezi podezřelými smlouvami ministerstva pro místní rozvoj, které nyní prověřují právníci a auditoři Deloitte & Touche, jsou i zakázky a nájemní smlouvy pro společnost AGM Development. Smlouva z května roku 1997 o celkové rekonstrukci ministerského domu v pražské Salvátorské ulici, výstavbě nového objektu v prostoru současných dílen a související projektové a inženýrské činnosti nebyla zcela naplněna a byly k ní uzavřeny další dohody. Ty podepsal minulý ministr Petr Lachnit 10. července 2002, tedy poslední týden svého vládního účinkování. Za společnost AGM Development (AGM) smlouvy již spolupodepisoval jako člen představenstva Petr Mikšovský, který byl v letech 1997 až 2001 zaměstnancem právě ministerstva pro místní rozvoj.
Petr Mikšovský však odmítá, že by to poukazovalo na něco nekalého či konflikt zájmů, stejně jako nesouhlasí s tvrzením současného ministra Pavla Němce, že se o něj společnost AGM „postarala“ (EURO 42/2002). „Nikdy jsem o žádné veřejné zakázce na ministerstvu nerozhodoval. Smlouvy byly podepsané v době, kdy jsem přišel na ministerstvo jako úplný začátečník. Neměl jsem s nimi skutečně nic společného. Pracoval jsem na odboru bytového práva a metodiky, nikoli v právním odboru ředitele Krále. Připravoval jsem hlavně legislativu týkající se bydlení. Se společností AGM jsem na ministerstvu vůbec nepřišel do styku. A jestli se po roce po odchodu z ministerstva rozhodnu, že půjdu do nějaké firmy, byť má něco s tím ministerstvem společného, tak je to jen moje věc,“ uvedl Mikšovský v rozhovoru pro týdeník EURO.
Třiašedesát milionů.
Petr Mikšovský však připouští, že očekával, že se podobné výpady proti jeho osobě objeví a také že smlouvy se společností AGM z roku 1997 nebyly pro stát výhodné. „U těch původních smluv z roku 1997 jsem se určitým způsobem divil, že je ministerstvo podepsalo. To nepopírám,“ řekl Mikšovský. Tato jeho slova potvrdil i právník Michal Linc, který pracuje pro společnost AGM.
K zakázce za 63 milionů korun se AGM možná dostala přímo, bez veřejné obchodní soutěže. Tiskový mluvčí ministerstva Petr Dimun, ani člen představenstva AGM Petr Mikšovský a jejich právník Michal Lanc o žádném výběrovém řízení nevědí a žádné dokumenty k němu nenalezli. Všichni tři však v roce 1997 pracovali na jiných místech.
Smlouvy z posledního týdne Lachnitova ministrování, jejichž autorem je právě Mikšovský, jsou ale již prý „jiná opera“. I když se opět nekonalo výběrové řízení, neboť šlo o narovnání tehdy platných smluvních vztahů. „Někdo může tvrdit, že i současné smlouvy jsou pro ministerstvo nevýhodné, ale to není pravda. Společnost AGM Development v nich v řadě případů nabízí víc, než kolik činí nynější nájmy,“ říká Mikšovský.
Nové smlouvy zajišťují společnosti AGM pronájem nebytových prostor v budovách ministerstva pro místní rozvoj na dobu pěti let od okamžiku, kdy doběhnou současné smlouvy. Celkem jde zhruba o tisíc metrů čtverečních obchodních ploch na Staroměstském náměstí a za rohem v Pařížské ulici. Za jeden metr čtvereční bude společnost ministerstvu platit 25 tisíc korun ročně. „Konstrukce, která byla vytvořena, znamená, že ministerstvo bude dostávat peníze za nebytové prostory od jediného subjektu, a může ho tak velice jednoduše kontrolovat. Nebude to muset obhospodařovat několik lidí, ale bude stačit jediná účetní na čtvrt úvazku,“ vysvětluje možný odpor ministerských úředníků jejich bývalý kolega Mikšovský.
Vyhrožování vítězi.
Petr Miškovský, který žádá po ministru Pavlu Němcovi omluvu za jeho výroky v týdeníku EURO, je nesporně chytrý, schopný a sebevědomý právník. Zároveň je však osobou, která si nadělala mnoho nepřátel. Ministerská úřednice, která si nepřála být jmenována, neřekla o Petru Mikšovském jedno dobré slovo, i když zároveň nešetřila ani kritikou současného ministra. Bývalý Mikšovského nadřízený Jan Wagner, dnešní šéf Státního fondu rozvoje bydlení, o něm říká, že je složitá osobnost. „Pracovně byl velice schopný a pilný, ale značné výhrady jsem měl k jeho loajalitě a morálním vlastnostem. Není spolehlivým partnerem, protože je schopen pracovat pro více stran najednou, jako pracovník ministerstva i pro konkurenční projekty,“ uvedl Wagner.
Nepřátele ale neměl Mikšovský jen na ministerstvu. Vyhrál výběrové řízení na post tajemníka úřadu pražského magistrátu, jenže pak mu prý někdo vyhrožoval, surově ho napadl a zbil. Na otázku, zda je to pravda, Mikšovský říká: „Máte přesné informace.“ O tom, zda ví, odkud tehdy vítr foukal, ale hovořit nechce.
Poměrně významný v oboru.
Nyní čtyřicetiletý Petr Mikšovský vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v roce 1994 obhájil diplomovou práci na téma Práva pražské židovské komunity v 16. a 17. století a získal titul magistra. V osmdesátých letech studoval na Národohospodářské fakultě VŠE a Stavební fakultě ČVUT, ale ani jednu z nich nedokončil. V mezidobí se živil jako dozorčí stanice v metru, číšník a vedoucí provozovny bistro Arbat v hotelu Moskva v Praze. Po revoluci začal soukromě podnikat (zajišťování právní pomoci v oblasti komunální a bytové problematiky) a v roce 1991 pracoval půl roku jako odborný redaktor Ústředního výboru ČSSD. V současnosti se považuje za „poměrně významného v oboru“. „Jsem autorem několika právnických knih, mám ročně 60 až 70 placených přednášek, vyjadřuji se k různým investičním projektům. Napsal jsem zákon o veřejných dražbách, a jsem proto uznávaným odborníkem v této oblasti. Dále jsem expertem přes zákon o soudních exekutorech a v oblasti zajištění zástavním právem,“ říká o sobě.
Pasáž v ministerstvu.
Společnost AGM ale nemá v plánu si jen pronajmout prostory na Starém Městě. Pokud ministerstvo financí udělí výjimku, a umožní tak resortu místního rozvoje pronajmout nebytové prostory na třicet let, měl by se na základě Lachnitem podepsané smlouvy o smlouvě budoucí (rovněž z 10. 7. 2002) odstartovat velmi ambiciózní projekt. Společnost AGM Development by měla trochu přestavět ministerský dvůr s dílnami a garážemi a vybudovat obchodní pasáž, která by vedla z Pařížské ulice ministerskými objekty do ulice Salvátorské.
„Zpočátku bychom museli tento projet sponzorovat, hrozilo by riziko jeho zastavení v případě odkrytí nějakých archeologických památek, ale vidíme budoucno, které může být zajímavé. Obchodní pasáže jsou v centrech velkých měst obvykle velmi úspěšné a mně by se to i esteticky líbilo,“ líčí plány Petr Mikšovský. Realisticky však dodává, že vzhledem k vyjádřením Pavla Němce pro týdeník EURO neočekává, že by ministr vůbec požádal ministerstvo financí o udělení výjimky. Týdeník EURO má informace, že se současnému vedení resortu myšlenka na průchozí obchodní pasáž nelíbí a „obchodní dům v centru ministerstva“ považuje za nepřijatelný z bezpečnostního hlediska.
Utajování vlastníka.
Vlastníkem společnosti AGM Development, kterou nelze najít ani v telefonním seznamu, ani v jejím sídle v pražské Široké ulici, je společnost Profil servis. Mikšovský tvrdil, že Profil servis není akcionářem AGM Development a že on akcionáře ani nezná. Práci v představenstvu mu prý nabídl advokát, kterého potkal při své přednášce v americké obchodní komoře a jenž akcionáře společnosti AGM zastupuje. Ale notářský zápis z valné hromady ukazuje na něco jiného. V něm je totiž uvedeno: „Profil servis je dle prohlášení přítomného zástupce a dle předloženého seznamu akcionářů jediným akcionářem společnosti AGM Development.“ Petr Miškovský, ani právník společnosti Michal Lanc rozpor svých tvrzení a tohoto dokumentu neuměli vysvětlit.
Navíc schůzka s oběma zástupci AGM se uskutečnila právě v prostorách společnosti Profil servis, jejímž jediným majitelem je Jaroslav Javornický. Ten je tedy nejen členem představenstva AGM Development, ale notářský zápis ho uvádí i jako jejího zprostředkovaného majitele. Původní domluva zněla, že doktor práv Javornický se schůzky rovněž zúčastní, ale nakonec místo sebe poslal advokáta Michala Lance.
Jaroslav Javornický byl předsedou celoškolského výboru SSM Univerzity Karlovy. Jeho dva bývalí kolegové ze Socialistického svazu mládeže tvrdí, že jde o „mimořádně šikovného člověka“ a „universálního lobbistu s fantastickými kontakty na pražské radnici“.