Menu Zavřít

Legodomky pro děti

15. 10. 2012
Autor: Euro.cz

Jako trend budoucnosti se jeví modulové školky. Do konce letošního roku jich v Česku budou zhruba tři desítky

První tři modulové školky vznikly v Česku v roce 2009. Většina představitelů samospráv k nim byla v té době podezřívavá. Možná tomu napomohla špatná pověst „kontejnerových“ staveb nebo aféra takzvaných „čunkodomků“ ve Vsetíně. Ledy se ale od té doby hnuly a „rozložitelných“ školek v tuzemsku přibývá. „Ke konci roku 2012 bude v Česku přibližně 30 modulových školek. Růst přišel v roce 2010. Je výsledkem cílené edukativní kampaně, kdy jsme zástupcům veřejné správy po celé zemi prezentovali hlavní přínosy této technologie a kdy si náš projekt mohli ‚osahat‘ prostřednictvím naší referenční stavby ve středočeských Poříčanech,“ říká Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax, která modulové stavby vyrábí.

Modulové stavby totiž klientům nabízejí při výstavbě značnou svobodu. „V případě potřeby je možné objekt přesunout, zvětšit, zmenšit, změnit jeho funkci. To vše s velmi nízkými náklady,“ vysvětluje Petr. Někdy obce tuto výstavbu odmítají, protože se jim tento typ staveb nelíbí. Estetická úroveň budov ale závisí kromě požadavků i na volbě dodavatele: někteří z nich totiž spolupracují s architekty. Modulové stavby dnes lidé volí i pro vlastní bydlení, a to často právě kvůli zajímavé architektuře.

Starostové, kteří zjistili, že novou školku mohou mít už za dva měsíce – pokud tedy nepočítáme období, které je třeba pro získání stavebního povolení – změnili názor a začali vypisovat výběrová řízení. V internetové databázi dnes „visí“ několik desítek těch zatím neuskutečněných. A zájem o výstavbu modulových mateřských škol mají i soukromí investoři. Nedávno jedna taková vyrostla například v Mladé Boleslavi.

I za polovic Tento typ předškolního zařízení mají například v Dolních Břežanech poblíž Prahy. „Se školkou máme dobré zkušenosti, v zásadě byla hotová za tři měsíce a její energetické nároky nejsou vyšší, než je tomu u klasických staveb,“ říká starosta Věslav Michalik. Jedinou nevýhodu spatřuje v tom, že esteticky v tomto případě nejde o žádný zázrak. „Děti jí říkají lego,“ dodává starosta.

Pro modulovou školku, kterou dodala firma Algeco, se prý rozhodli kvůli pozemku, na kterém se nachází. V budoucnu jej chce obec využít pro investičně náročnější pavilon základní školy a školku přemístit jinam. Budova se čtyřmi třídami, které dnes využívají z poloviny předškoláci a z druhé půlky prvňáci, vyšla obec na zhruba 20 milionů korun. „Průměrná úspora nákladů oproti tradiční technologii je kolem 35 procent. Máme za sebou ale i projekty, které přinesly poloviční úsporu nákladů,“ vypočítává Petr. Jejich výše se liší v závislosti na typu řešení, velikosti projektu a zvoleného standardu. „Cena by se měla pohybovat o pět až deset procent níže než náklady spojené s klasickou výstavbou,“ říká Martin Kokta, ředitel společnosti Cubespace, která kromě výroby zahrnuje i architektonický ateliér, jenž stavby navrhuje.

Nešťastná výběrka Na způsob, kterým města a obce zakázky vypisují, si část dodavatelů stěžuje. „V začátcích jsme se nadšeně účastnili prvních výběrových řízení. Brzy jsme ale zjistili, že někteří zadavatelé buď z neznalosti, nebo úmyslně vypisují tendry či vypisují z nabídek podle zvláštních kritérií,“ říká Petr. Naráží tím zejména na zkušenost, kterou společnost Touax udělala před dvěma lety v Pardubicích.

Investor tam tehdy požadoval po zhotoviteli nejen realizaci, ale i zajištění stavebního a územního řízení za pouhé dva měsíce. To je v českých podmínkách nemožné. „Nakonec vybrali firmu, která nabízela stavbu montovanou, přestože požadavek zněl na modulovou technologii. Také vybrali stavbu nejdražší s argumentem, že stavba se jim prostě architektonicky líbí,“ říká Petr s tím, že Touax si dnes už pečlivě vybírá, kterého řízení se zúčastní. „Příprava kvalitní nabídky nás totiž stojí dost úsilí a času,“ dodává.

O zakázky se ve výběrových řízeních uchází i Cubespace. „Hodně projektů ale stojí na dotačních titulech krajů a měst. Zásadní rána je pozastavení dotací pro Středočeský kraj z důvodu politických kauz a také možnosti Regionálního operačního programu,“ dodává Kokta. Jeho firma postavila zatím tři školky a v přípravné fázi jich má dvojnásobek.

bitcoin_skoleni

Modulové stavby dnes lidé volí i pro vlastní bydlení, a to často kvůli zajímavé architektuře

O autorovi| Pavla Kreuzigerová • kreuzigerova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?