Menu Zavřít

Lékárna ve spíži III.

16. 10. 2010
Autor: profit

Na Pepka námořníka ládujícího se špenátem většina z nás asi jen tak nezapomene. Představa, že po špenátu rostou závratnou rychlostí svaly, sice už dávno neplatí, přesto má jeho konzumace na náš organismus příznivé účinky. A to samozřejmě platí i o dalších zelených plodinách.

Foto: Rawfish.com

Tak jako oranžové potraviny spojují karotenoidy, u zelených je to barvivo jménem chlorofyl. Jeho molekula se velmi podobá molekule červeného krevního barviva hemoglobinu a v našem těle také podobně funguje – zvyšuje tvorbu červených krvinek a stimuluje růst tkání. Enzymy v chlorofylu umí rozkládat a neutralizovat volné radikály, a tím zpomalují proces stárnutí. Chlorofyl je zdrojem minerálů (zejména železa, vápníku, hořčíku a draslíku) i vitaminů (A, B, C, E). Toto barvivo působí zásadotvorně a zvyšuje elektrický náboj krve, čímž zlepšuje její rozpustnost a napomáhá vylučování odpadních a jedovatých látek z těla.

Pepkův omyl

Špenát sice není nepřekonatelným zdrojem železa, jak si myslelo několik generací třeba i kvůli seriálu o Pepku námořníkovi, ale pro své ostatní dobré vlastnosti do kategorie „superpotravin“ rozhodně patří. Koncem

19. století došlo omylem k posunutí desetinné čárky, a tak si špenát v obsahu železa 10x přilepšil. Tento omyl byl vyvrácen až koncem první poloviny století dvacátého. Nicméně, špenát obsahuje velmi vysoké množství

beta-karotenu (jen není oranžový, protože zelený chlorofyl ve válce barev vítězí), vitamin C a některé skupiny vitaminu B. Hlavně je to ale vitamin B8 (biotin), důležitý pro krásné vlasy, nehty, kůži a správnou funkci pohybového aparátu. Nepostradatelnou látkou pro všechny aktuálně těhotné či na těhotenství se chystající ženy je kyselina listová. Je zásadní pro zdravý vývoj plodu, ale ovlivňuje i schopnost vůbec otěhotnět.

Košatější konkurentka špenátu, brokolice (a další její příbuzní, tedy kapusta, zelí a košťálová zelenina obecně), je bohatá na vitamin C, beta-karoten, kyselinu listovou a vitamin B. Sulforafan, tedy substance produkovaná tělem ze složek brokolice, spouští tvorbu specifických enzymů, považovaných za jedny z nejsilnějších protirakovinných sloučenin. Další z látek, které brokolice obsahuje, dokáže velmi efektivně bojovat proti bakterii způsobující žaludeční vředy. Svými účinky předčí i moderní antibiotika.

Tajemství asijské dlouhověkosti

Exotičtější variantu zelené stravy nabízí japonská kuchyně. Japonsko je druhým státem na světě s nejvyšší průměrnou délkou života. Lidé se tu dožívají více než 82 let, zatímco u nás je to jen necelých 77. Když se zeptáte stoletého Japonce, čemu vděčí za svůj vysoký věk a dobré zdraví, pravděpodobně se dozvíte, že mořským řasám. Zelené květy moře jsou nabité vitaminy – zajímavý je hlavně obsah vitaminu B12, který se jinak vyskytuje v potravinách živočišného původu, takže představují jeho alternativní zdroj pro vegetariány.

Pórkovo-špenátová polévka
Je snadná, rychlá a její chuť překvapí i ty, kteří špenát vyloženě nemilují. Pokud chcete, můžete místo parmazánu polévku na talíři zakápnout lanýžovým olejem. A když na vás leze chřipka, prolisujte na dno talíře stroužek česneku a malý kousek čerstvého zázvoru, poté přelijte polévkou. Suroviny: • 1 pórek nakrájený na půlkolečka • 5 lžic olivového oleje • 1 brambora, oloupaná a nastrouhaná nahrubo • 1 litr kuřecího či zeleninového vývaru • 250 g špenátových listů, mohou být i mražené • sůl a pepř • 1 kelímek šlehačky pokojové teploty • 6 lžic parmazánu na posypání Postup: V širším hlubším hrnci rozpalte olivový olej, vsypte pórek a opékejte asi pět minut, dokud nezměkne. Přidejte bramboru a smažte dalších pět minut. Zalijte vývarem a deset minut vařte. Poté přidejte špenát a krátce povařte. Stáhněte plamen a polévku rozmixujte tyčovým mixérem do krémova. Přilijte smetanu, promíchejte, osolte a opepřete podle chuti. Před podáváním posypte v talířích parmazánem. Určeno pro 6–8 strávníků.

V řasách rovněž najdeme řadu minerálů a stopových prvků, jejichž množství je v suchozemské zelenině podstatně nižší. Řasy také obsahují látky schopné absorbovat a vyloučit z lidského organismu radioaktivní prvky a těžké kovy. Zdravým hitem mezi řasami je sladkovodní řasa chlorella, tu však u nás dostanete pouze ve formě tabletek. Mořské řasy jsou v pražené formě zajímavou a zdravou alternativou chipsů a nepražené je můžete přidávat do salátů či polévek.

Každé ráno panák zelené

Američané změnili své zvyky. Ráno už nespěchají do práce s kelímkem kávy od Starbucks, místo toho zajdou na panáka rozmixované trávy. Tento jev byl poprvé pozorován v San Francisku asi před třemi lety. Na drinky z mladého ječmene či mořských řas se u nás zatím nechodí, ale fresh bary nabízející koktejly z čerstvého ovoce se už několik let rojí a je jen otázkou času, kdy se pokusí změnit naši tradiční představu o tom, jak vypadá panák zelené. Myslíte si, že je osení dobré pro králíky, případně jako barva na velikonoční kraslice? Omyl.

bitcoin_skoleni

Mladý ječmen se také řadí mezi superpotraviny. Obsahuje celou řadu enzymů, které se podílejí na chemických procesech probíhajících v našem těle. Člověk se prý rodí s určitou zásobou enzymů, která se v průběhu života ztenčuje, a tělo stárne, proto je nutné enzymy doplňovat stravou.

Mladá ječmenná tráva má 11x více vápníku než mléko, 7x více vitaminu C než pomeranč, 5x více železa než špenát a také velké množství zeleného barviva chlorofylu. Díky němu umí mladý ječmen neutralizovat překyselení organismu způsobené nevhodnou stravou a posílit imunitu. Až vám někdo bude nabízet nápoj vypadající a vonící jako rozmixovaná tráva, zavřete oči a vypijte ho. Neprohloupíte.

  • Našli jste v článku chybu?