Letos je tomu právě 30 let, kdy byl vyroben první osobní počítač IBM PC, od kterého se v průběhu času odvozovala ostatní „PC-čka“. K této příležitosti připravila společnost Lenovo první virtuální počítačové muzeum u nás.
Foto: IBM
Nenechte si ujít příležitost podívat se do historie a prohlédnout si 30 zajímavých inovací a objevů v oblasti počítačové techniky od roku 1981 – 2011 na adrese www.pcmuzeum.cz.
„Posledních 30 let přineslo řadu fascinujících inovací v oblasti techniky. To, co je pro nás dnes běžné, bylo před několika lety nepředstavitelné,“ říká Robert Janásek, marketingový manažer ze společnosti Lenovo. „Společnost Lenovo převzala v roce 2005 divizi osobních počítačů od společnosti IBM a pokračuje ve vývoji a inovacích. Poslední přírůstek – notebook ThinkPad Edge E420s je tak vlastně přímým potomkem vývojové linie založené pradědečkem jménem PC IBM 5150. Třicetileté výročí je tak příležitostí porovnat, jak moc se za tu dobu počítače změnily.“
„Inovace v oblasti počítačů ale i nadále postupují extrémním tempem – například dnešní procesory jsou oproti těm prvním až čtyřtisíckrát rychlejší a přitom každý tranzistor spotřebuje zhruba čtyřtisíckrát méně energie,“ říká Pavel Svoboda, PR manažer ze společnosti Intel.
Co můžete ve virtuálním muzeu vidět?
Virtuální prohlídku 360° prvního osobního počítače. Dne 12. srpna 1981 uvádí IBM na trh svůj první osobní počítač, který pojmenovává IBM 5150, resp. IBM PC (Personal Computer). Kvůli úsporám a urychlení vývoje se netradičně v IBM rozhodli vše postavit z dostupných komponent na trhu, operační systém si licencovat od malé firmy jménem Microsoft a mikroprocesor od společnosti Intel. Díky tomu bylo dílo hotovo během jediného roku.
První 32 bitový procesor Intel 80386 představuje jeden z největších mezníků ve vývoji procesorů x86 a tím i počítačů PC. Je totiž plně 32bitový, aby obsloužil větší množství operační paměti a usnadnil běh pokročilých programů. Díky těmto vlastnostem a výrazně vyššímu výkonu jej záhy adoptují pracovní stanice a nejdražší modely osobních počítačů.
Virtuální prohlídku 360° notebooku ThinkPad Edge, který představuje symbolicky nejmladšího prvního potomka v linii, která začíná „dědečkem“ IBM 5150 a pokračuje přes notebooky IBM Thinkpad. Některé základní principy se nezměnily – pořád k psaní používáme klávesnici a text pak čteme na obrazovce – ale můžeme se jimi spojit přes půl planety s rodinou, stříhat s jejich pomocí video a díky nejmodernějším procesorům Intel Core na nich za sekundu spočítat to, k čemu bychom před 30 lety potřebovali měsíce.