Šéf privátního bankovnictví Sal. Oppenheim radí, kam uložit peníze
Deset milionů korun by na dostatečnou diverzifikaci portfolia a omezení současných rizik nemuselo stačit, říká zkušený privátní bankéř Jan Prachař na dotaz týdeníku EURO, jak by nejlépe investoval uvedenou částku. „Především bych doporučoval co nejvíce eliminovat případná budoucí rizika formou co největší regionální a sektorové diverzifikace,“ upozorňuje Prachař.
S dluhopisy opatrně
Vsadit na velké korporace s dostatkem hotovosti, zdravým cash flow a dlouhodobou silnou dividendovou politikou. Nejlépe z oblastí, které nebyly výrazně zasaženy krizí, jako jsou výroba a rozvod energie nebo telekomunikace. V oblasti dluhopisů jsou prý nejperspektivnější emitenti, kteří po značném omezení bankovního financování byli nuceni zajistit své operativní či investiční financování formou emise dluhopisů. „Z důvodu možného růstu inflace a následně úrokových sazeb bych se ale obával investice do dluhopisu s dlouhou dobou splatnosti a fixním kupónem,“ varuje Prachař.
Diamanty? Nic moc
Pod vlivem totálního kolapsu finančních trhů se někteří investoři vrhli na alternativní investice včetně diamantů, které koncentrují ohromnou hodnotu v minimálním objemu. Diamantový trh v posledních letech zaznamenal relativně velký růst, který byl následně korigován relativně velkým poklesem v roce 2009, popisuje situaci Prachař. „U této investice spatřuji několik úskalí. Relativně vysoké pořizovací náklady, velmi dlouhý investiční horizont nebo kótaci cen v americkém dolaru. Je to investice vhodná pro omezenou skupinu investorů s relativně malým procentuální zastoupením v jejich celkovém majetku.“
Zlato není „perpetum mobile“
V minulém roce se potvrdilo pravidlo, že zlato slouží jako „bezpečný přístav“, který uchová hodnotu v době velké nejistoty, krizí, měnových turbulencí nebo totálních akciových výprodejů, říká Prachař. Podle něj prý ale vše bude záležet na vývoji amerického dolaru a míry inflace. „Pokud bychom byli svědky prudkého růstu cenové hladiny, je pravděpodobné, že cena zlata poroste a nákupní euforie bude pokračovat. Na druhé straně je někdy klientům těžké vysvětlit, že zlato má jako každá jiná komodita svoji tržní cenu, která může dále růst, ale i klesat. Že to prostě není investiční „perpetum mobile“. Nemyslím si, že se pro velmi konzervativní investory po předchozím prudkém nárůstu ceny zlata jedná o tu nejvhodnější investici,“ soudí Prachař a pokračuje: „Obecně se domnívám, že stříbro je zajímavější než zlato. Je to komodita, která prošla relativně velkou korekcí a má zajímavý růstový potenciál. S oživením ekonomiky lze předpokládat, že poptávka po stříbře poroste.“
Půda, umění a šperky
Movití klienti prý nesestavují žádnou investiční „hitparádu“, ale vždy vyhledávají investice se skutečnou reálnou hodnotou. „V období dezinflace to může být krátkodobý korporátní dluhopis se zajímavým výnosem. Naopak v období inflačních tlaků to mohou být cenné papíry, jejichž výnos je vázán na vývoj inflace, ale také nemovitosti, zemědělská půda, umění, šperky či investiční drahé kovy,“ říká Prachař a dodává: „Osobně bych se zaměřil na investice se skutečně udržitelnou reálnou hodnotou, jako je nákup nemovitostí v atraktivních lokalitách, umění nebo investice do půdy.