Důležitá je i důvěra Čechů v českou korunu, v níž je čerpána naprostá většina úvěrů na bydlení
Mezi záplavou pesimistických zpráv z české i globální ekonomiky zanikla jedna velmi optimistická: Češi si zase berou hypotéky jako před krizí. Červen i červenec byly v tomto ohledu rekordní a potvrdily opatrný optimismus z tradičně silné jarní hypoteční sezony.
Zatímco zvýšení ratingu České republiky je opřeno o makroekonomické údaje, tempo a objem čerpání hypotečních úvěrů spolehlivě odráží náladu mezi obyvateli, především tedy ve střední třídě. Podle údajů Fincentrum Hypoindexu®, který analyzuje český hypoteční trh od roku 2003, si vzalo v červnu a červenci 2011 hypotéku 12 082 domácností. Ve stejných dvou měsících roku 2010 to bylo 8627 nových hypoték, o rok dříve pak 8403. Protože v napumpovaném předkrizovém létě 2008 jich bylo téměř 13 803, můžeme vyvodit, že přes všechna negativa kolem vývoje eurozóny a zachmuřené obličeje politiků Češi prostě zase vidí budoucnost optimisticky.
To je velmi důležitá zpráva. Výzkumy veřejného mínění jistě mají svou váhu, ovšem pokud se máte zadlužit na dvacet třicet let kvůli novému bydlení, je to jiná liga. Musíte věřit sobě i svému zaměstnavateli, že na splátky budete mít, jde o promyšlené rozhodnutí a dlouhodobý závazek. Proto je opětovně vysoká ochota Čechů k čerpání hypoték tak důležitým signálem.
Jistou roli budou samozřejmě hrát obavy z vývoje DPH a další faktory. Například pohyby na trhu stavebního spoření a z toho plynoucí vyšší míra distribuce hypoték distribučními sítěmi stavebních spořitelen. Přesto jde o jasný trend, který nepotřebuje další zdůvodňování.
Podobně jako zvýšení ratingu České republice bylo v globálním kontextu spíše výjimečné, mimořádné je i ozdravení trhu s hypotékami. Španělsko, USA, Řecko, to jsou jen ty nejkřiklavější příklady. V kontextu hypoték je důležitá i důvěra Čechů v českou korunu, v níž je čerpána naprostá většina úvěrů na bydlení. Nemusíme se proto do budoucna bát ani maďarského scénáře, kde byly hypotéky poskytovány ve švýcarských francích a dalších měnách. Mzda v oslabených forintech a hypoteční splátka v stále sílícím franku… tak vypadá noční můra z Balatonu.