Státní podnik Lesy České republiky (LČR) začal v těchto dnech hlídat mladé lesní porosty před zloději vánočních stromků. Některé porosty budou lesníci stříkat speciálním roztokem. Ten není vidět a v chladu ani cítit. Zapáchá až při pokojové teplotě. ČTK o tom dnes informoval mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi.
Foto: Jakub Stadler
V rámci prevence se budou lesníci častěji pohybovat v místech, která by zloděje mohla nejvíce lákat. Občas také ze stromků odstraní některé boční větve nebo nastříkávají větve a kmínek barevným sprejem. „Dohled bude v nepravidelnou denní i noční dobu, v pracovních dnech i o víkendech. V případě potřeby spolupracujeme s policií,“ uvedl mluvčí s tím, že zloděj při krádeži stromku riskuje pokutu až 15.000 korun.
V posledních letech je naprostá většina stromků pro vánoční trh pěstována na plantážích mimo les. Samotné Lesy ČR mají podle Boublíka k dispozici jen velmi omezený počet vánočních stromků z nutných prořezávek při výchově mladých porostů. Vyřezávají se například stromky, které musejí ustoupit růstu kvalitnějších stromů. Češi si každý rok v průměru koupí zhruba milion živých vánočních stromků.
Stromků by měl být letos v Česku dostatek, ceny by měly zůstat na loňské úrovni, uvedl nedávno předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků Karel Michalík. Stromky z plantáží mají oproti stromkům z lesů vyšší kvalitu, tomu na druhou stranu odpovídá jejich vyšší cena.
Cena dvoumetrové kavkazské jedle by se na stáncích měla podle Michalíka pohybovat od 500 do 1000 korun, smrku pichlavého mezi 400 a 500 korunami, smrku ztepilého od 300 do 400 korun. Borovice pak letos přijde kupujícího na 300 až 500 Kč. Přes vyšší cenu dlouhodobě roste poptávka po jedlích. Většina jedlí se do Česka dováží, zejména z Dánska a Německa.