Jeden z nejznámějších čínských architektů, Ma Jen-sung, představil unikátní vizi pro nový letištní terminál ve městě Čchang-čchun na severovýchodě země. Jeho MAD Architects totiž vyhrála mezinárodní soutěž na rozšíření letiště, a to se stavbou, která má při pohledu shora připomínat vznášející se pírko.
Nová budova má podle CNN vyrůst na ploše téměř 270 tisíc metrů čtverečních, vzájemně propojí dva již existující terminály a nabídne také přímé spojení do centra města díky dálnici a metru. Přesný termín otevření stavby sice zatím stanoven nebyl, ví se však, že hala má pojmout zhruba 22 milionů cestujících ročně.
Výraznými prvky jsou dřevo a stromy
Návrh ve tvaru vějíře byl vypracován ve spolupráci s Čínským institutem letištního plánování a designu a Pekingským institutem architektonického designu. Jako takový je přitom součástí rozsáhlejší koncepce, jejímž cílem je vybudovat pozoruhodné letištní stavby po celé zemi, a to s pomocí domácích i zahraničních architektonických kanceláří.
V souvislosti s touto koncepcí bylo nedávno dokončeno třeba Mezinárodní letiště Daxing poblíž Pekingu, za jehož návrhem připomínajícím mořskou hvězdu stála Zaha Hadid, nebo Mezinárodní letiště Tianfu u města Čcheng-tu, jehož tvar inspiroval mýtický sluneční pták. Podle dopravního plánu vydaného čínskou vládou má země do roku 2035 provozovat 400 letišť, což je významný nárůst oproti 241 vzdušným přístavům, které ve státě fungovaly v roce 2020.
Nejnovější vizualizace MAD Architects zobrazují budovu čchang-čchunského terminálu v bílé barvě se světlíky podél jemných oblouků, které dovnitř propouštějí sluneční svit. V noci pak díky nim ven září umělá světla, což v okolí vytváří elegantní zlatý efekt. Půdorys terminálu kancelář popisuje jako „koridor se třemi prsty“, jejichž součástí je i 54 bran, u kterých jsou úhledně zaparkovaná letadla.
Mezi další významné prvky projektu patří vnitřní zahrada a stromy nebo také dřevěný strop, který navazuje na okolní lesy. „Budoucí velký dopravní uzel je především důležitým veřejným prostorem ve městě. Umění, syntéza, rozmanitost a lidskost jsou tedy pro návrh velmi důležité,“ uvedl v tiskové zprávě Ma.
Architekt navrhl i areál inspirovaný Star Wars
Podobný styl provází i většinu přechozích staveb společnost MAD Architects. Jejich budovy jsou často doplněny třeba tradičními čínskými krajinomalbami typu shanshui (v doslovném překladu hora a voda). Ma už dříve navrhl například muzeum Ordos ve vnitřním Mongolsku, které mělo představovat slunce vycházející nad okolními pastvinami, nebo Fake Hills, což je zvlněný přímořský obytný komplex ve městě Pej-chaj v jižní Číně.
Ma je také jedním z mála čínských architektů, kterým se povedlo zrealizovat velké zakázky i v zahraničí. Mezi jeho díla patří třeba Absolute Towers (přezdívané „Marilyn“) v kanadském Ontariu nebo plánované Lucas Museum of Narrative Art v Los Angeles. Druhá stavba má zahrnovat nadpozemsky vypadající prostor inspirovaný světem Star Wars od George Lucase, včetně unikátní travnaté střechy a galerie o rozloze necelých 10 tisíc metrů čtverečních. Její otevření je naplánované na rok 2025.
„Myslím, že v našich moderních městech je spousta krabic a spousta rovných čar. Často se zabýváme pouze efektivitou a funkcí a nakonec už nám nezbývá prostor pro přírodu. Lidé přitom v přírodě svůj čas tráví rádi, takže musíme vytvořit prostředí, které jim tento zážitek umožní,“ vysvětlil Ma své postoje v dřívějším rozhovoru se CNN.