Turistický průmysl je jedním z odvětví, na něž nejhůře dopadají omezení vyhlášená kvůli šíření nemoci covid-19. Příjmy spojené s turistikou přitom tvoří zhruba desetinu hrubého domácího produktu (HDP) unie, kvůli čemuž bude podle ministrů důležité alespoň částečně v klíčové letní sezoně rozproudit cestování mezi unijními státy.
"Zdá se, že mezi zeměmi EU je dostatek dobré vůle a chuti najít způsob, jak státy opětovně propojit," uvedlo chorvatské předsednictví v tiskové zprávě po jednání. Ministr Cappelli zdůraznil, že zásadní slovo ve stanovení podmínek, za jakých by mohli lidé cestovat, bude patřit zdravotním expertům.
Chorvatský premiér Andrej Plenković minulý čtvrtek po jednání s kolegy z ostatních zemí včetně Andreje Babiše prohlásil, že jeho země je pro letní sezonu připravena otevřít hranice turistům. Podobné plány zaznívají i z Řecka či Slovinska. Země stojící v čele této snahy přitom připomínají, že důležité bude najít společná pravidla a cesty přes hranice koordinovat.
Podle rakouské ministryně Elisabeth Köstingerové by měly státy v součinnosti s Evropskou komisí připravit společná pravidla během několika příštích týdnů.
„Rozhodujícím faktorem bude vývoj čísel kolem nákazy, který musíme stále sledovat a hodnotit," řekla dnes rakouská ministryně agentuře APA. Rakousko podle ní v první vlně plánuje vytvořit podmínky pro to, aby lidé mohli na letní dovolenou vyrazit v rámci své země.
Řada unijních států začala v těchto dnech pomalu uvolňovat omezení spojená s pandemií, většina z nich však nadále dovoluje cestovat občanům jiných zemí přes své hranice pouze v odůvodněných případech.
Ministři dnes rovněž uvítali plán na vznik fondu pro oživení ekonomik, který minulý týden podpořili unijní prezidenti a premiéři. Zasaženým společnostem podnikajícím v cestovním ruchu by se podle Cappelliho mělo z fondu dostat podpory.