PRAHA (il) - Ruský plynárenský gigant Gazprom prostřednictvím české společnosti Vemex vstoupil na trh se zemním plynem v Česku. V rámci liberalizace hodlá konkurovat koncernu RWE Transgas, který ovládá zhruba 80 procent českého trhu. Záměry firmy Vemex prezentoval koncem března v Praze její prezident Vladimir Ermakov na setkání Klubu plynárenských podnikatelů ČR. Tato organizace, kterou vlastní Alena Vitásková (generální ředitelka Transgasu před jeho privatizací), drží pět procent akcií firmy Vemex. Další tři akcionáři (německá ZMB, rakouské Centrex Europe Energy & Gas a švýcarský EW East-West Consult) jsou vlastnicky spojené s Gazpromem.
Vemex má zajištěný nákup plynu ze zahraničí a jeho zboží má být dle ředitele firmy Conte Jiřího Jíšeho levnější. „RWE Transgas kupuje 20 až 25 procent plynu z Norska, který je asi o 1,4 koruny (za metr krychlový) dražší než z Ruska. Nakoupí-li Vemex plyn z Ruska za stejných podmínek jako RWE Transgas, bude mít plyn levnější o 28 až 35 haléřů za metr krychlový,“ tvrdí Jíše. Vemex na českém trhu může oslovit kromě domácností všechny takzvané oprávněné zákazníky, kterých je od ledna 2006 zhruba 140 tisíc.
Viceprezident Vemexu Hugo Kysilka za předpoklady úspěchu považuje hlavně vazbu na producenta zemního plynu a podporu jeho zájmu na plynárenském trhu. „Máme zázemí silné, vertikálně integrované společnosti, která přiblíží těžbu zemního plynu ke konečnému zákazníkovi,“ říká Kysilka, který v minulosti byl zástupcem Transgasu v Moskvě.
Vemex je druhou firmou, která se v Česku snaží konkurovat společnosti RWE Transgas. Loni v prosinci vstoupil na trh Wingas, v němž 65 procent akcií vlastní německý koncern BASF prostřednictvím své dcery Wintershall a 35 procent firma ZGG Berlin, kontrolovaná Gazpromem. Zatím jediným odběratelem Wingasu je od letošního ledna podnik Vetropack Moravian Glass, který odešel od RWE Transgas.
„V minulosti jsme už několikrát zdůraznili, že s příchodem konkurence počítáme a vstup Vemexu na český trh nás nijak nepřekvapuje, protože právě proces liberalizace je přípravou pro vznik konkurenčního prostředí na energetickém trhu v Česku. Postupná liberalizace odpovídá požadavkům příslušných směrnic Evropské unie a novele energetického zákona, která byla schválena v závěru roku 2004. Společnost RWE Transgas je připravena na vznik konkurenčního prostředí, například i proto provedla na počátku letošního roku takzvaný unbundling, tedy rozdělení na dvě samostatné společnosti. RWE Transgas se stala obchodníkem se zemním plynem a RWE Transgas Net provozovatelem přepravní soustavy,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Uvádí, že kromě Vemexu a Wingasu je aktuálně zaregistrováno několik desítek obchodníků právě pro obchod se zemním plynem.
Avšak noví hráči na trhu nebudou mít jednoduchý přístup k zákazníkům. Vemex upozorňuje na některé překážky, které plynou z energetického zákona a z provozních řádů distribučních společností plynu. Například podmínky přístupu k podzemím zásobníkům plynu, které vlastní RWE Transgas, jsou pro nové obchodníky údajně diskriminační.
Příchod Vemexu a Wingasu na trh vítá i předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. „Pro nás je to signál, že i když v malé míře, začíná trh fungovat,“ řekl Fiřt týdeníku EURO. Šéf regulačního úřadu připouští možnost sporu mezi novými obchodníky s plynem a společností RWE Transgas či distribučními podniky. „Na některé záležitosti již upozornil antimonopolní úřad a jsem přesvědčen, že nápravy bude docíleno. Také se připravuje novela energetického zákona, která pravděpodobně přinese některé změny ve prospěch nových dodavatelů zemního plynu,“ dodal Fiřt.
Vstup Vemexu na český trh je součástí evropské expanze Gazpromu. Když se v polovině loňského roku Alexander Medveděv stal druhým nejvýše postaveným manažerem Gazpromu, v němž má na starosti takzvané zahraničně-ekonomické vztahy, dal si za cíl rychle přebudovat exportní část koncernu. Přitom si zachoval i post šéfa Gazexportu (vývozce Gazpromu) a soustředil do svých rukou kontrolu nad nejatraktivnější části plynárenského byznysu. „My se nejen přizpůsobujeme liberalizovanému trhu, ale byli jsme i jeho průkopníky. Jenom o tom nikdo rad nehovoří,“ řekl loni Medveděv v rozhovoru pro list Vremja Novostěj.