Menu Zavřít

Lichva: vláda zpřísní, ale strop na úroky nechce

11. 11. 2009
Autor: profit

Ministerstvo financí nepodpoří návrh poslanců ČSSD na stanovení maximální možné výše úroků u spotřebitelských úvěrů.

Autor: Jakub Stadler

„Připravujeme vlastní návrh, který zpřísňuje podmínky pro poskytování úvěrů a vychází z unijní směrnice,“ říká náměstkyně ministra Klára Hájková. Chystaný zákon klade důraz hlavně na vyšší informovanost případných dlužníků.

Podle ní jsou totiž problémem spotřebitelských smluv nejen nepřiměřené úroky, ale také celá řada dalších poplatků, smluvních pokut či podmínek, zejména nutný souhlas klientů s rozhodčí doložkou. Stejný názor má také předseda České bankovní asociace Josef Tauber. Ten upozorňuje, že stanovení úrokových stropů by mohlo vyhnat „rizikové klienty“ z regulované sféry do rukou skutečných lichvářů. Vítá proto, že se chystaná regulace má týkat všech poskytovatelů úvěrů, nejen z řad bank.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, připravený ministerstvy financí a průmyslu a obchodu, se Česko v rámci Evropské unie zavázalo přijmout do června 2010. Podle zjištění Aktuálně.cz však má příprava zákona zpoždění, protože Legislativní rada vlády jej před pár dny vrátila navrhovatelům k dopracování.

Zdržení se nelíbí mistopředsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který na jaře navrhl právě zavedení maximální možné sazby RPSN u půjček. „Naším vzorem je slovenský model. Podobné stropy zavedly také Polsko, Nizozemí, Francie, Belgie, Itálie, Španělsko či Slovinsko,“ říká Sobotka. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni „sladit“ svůj návrh se zmíněnou komplexnější změnou, připravovanou vládou, ale obávají se, že na kompromis nebude dost času. „Těšíme se, až budeme tento vládní návrh projednávat ve sněmovně, ale zatím jej ještě neprojednal ani kabinet,“ postěžoval si místopředseda ČSSD.

Rozhodčí doložky zůstanou, ale s mírou

„Ještě je potřeba dořešit například otázku kompetencí při ukládání sankcí či odstranit některé nejasné formulace,“ upřesňuje mluvčí Legislativní rady vlády Simona Cigánková.

Složitá právní debata se vedla také kolem zvažovaného zákazu rozhodčích doložek u spotřebitelských úvěrů. Právě ty totiž někteří poskytovatelé půjček často zneužívají. Klára Hájková z ministerstva financí i náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges se však obávají, že úplné vyloučení rozhodčího řízení by vedlo k zahlcení běžných soudů, nehledě na nesystémovost tohoto opatření.

Ministerstvo spravedlnosti zároveň připravuje větší regulaci rozhodčích řízení. „Zvažujeme zpřísnění požadavků na osobu rozhodce, dále vedení seznamu rozhodců či možnost kárného řízení a v určité míře i možnost odvolání se u běžných soudů,“ říká Görges. Regulace vychází ze zásad Evropské komise, nesměřuje ale k úplnému potlačení rozhodčích řízení. I Evropská komise je totiž podporuje jako často rychlejší, efektivnější a levnější způsob řešení sporů oproti běžným soudům. „Klient ale musí vědět, co podepisuje. Rozhodčí doložka by neměla být nenápadnou součástí mnohastránkové smlouvy, napsaná drobným písmem a podobně,“ dodává Görges.

Více povinných informací

Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru, který musí Česko přijmout do jara příštího roku, budou muset firmy nově poskytovat úplné informace o všech poplatcích spojených s úvěrem. Skryté poplatky se nepřipouštějí. „Přesně také definujeme vzorec, podle kterého se počítá Roční procentní sazba nákladů. Zahrne všechny poplatky, aby měl spotřebitel skutečné srovnání,“ upřesňuje Tomáš Bartovský z ministerstva průmyslu a obchodu, které na novince také spolupracuje. Zákon také zavede povinnost pravidelně informovat o změnách v úrokové sazbě.

Novinkou mají být i standardizované předsmluvní informace. „Všechny údaje budou stejně výrazné, žádné drobné písmo u všeobecných smluvních podmínek,“ upřesňuje Bartovský. Spotřebitel získá právo na kopii návrhu smlouvy o úvěru, kterou pak může projít s odborníkem. Zároveň získá právo od smlouvy do 14 dnů odstoupit bez udání důvodů.

Zákon také zavede princip odpovědného úvěrování s cílem zabránit předlužování spotřebitelů. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů budou muset povinně prověřovat „finanční zdraví“ žadatele a jeho schopnost splácet.

Stačí omezit úrokovou sazbu?

bitcoin_skoleni

Poslanci KDU-ČSL, kteří mezitím přešli do TOP 09, navrhli letos na jaře uzákonit nejvyšší povolenou úrokovou sazbu. Hranice by se odvíjela od lombardní sazby, kterou stanovuje Česká národní banka. Podle návrhu Pavla Severy a Ladislava Šustra by roční úrok poskytnutého úvěru nesměl přesáhnout její sedminásobek. Například při lombardní sazbě 2,5 procenta by tedy maximální úrok činil 17,5 procenta ročně.

Více na Aktuálně.cz.

  • Našli jste v článku chybu?