Většina lidí ve vyspělých zemích je zastáncem vyššího zdanění bohatých, přičemž ve většině zemí existuje široká podpora budování sociálního státu. Vyplývá to z průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česká republika do něho zahrnuta nebyla.
Ve všech 21 zemích, kde se anketa uskutečnila, více než polovina dotázaných uvedla, že se vyslovuje pro. Dotaz zněl: „Měla by vláda zdaňovat bohatství více než v současnosti, aby podpořila chudé?“ Termín bohatství OECD neupřesnila.
Vyšší zdanění movitých lidí se ukázalo být velkým politickým tématem v řadě vyspělých zemí. Zvýšení daní navrhli demokraté ve Spojených státech, ve Francii s tímto požadavkem protestovaly takzvané žluté vesty.
Největší podpory se myšlence vyššího zdanění bohatých dostalo v Portugalsku a Řecku, kde ji podpořilo téměř 80 procent dotázaných. Průměr OECD činil 68 procent.
Průzkum mezi 22 tisíc lidí o tom, jak vnímají sociální a ekonomická rizika, zjistil hlubokou nespokojenost s politikou vlád v oblasti sociální péče. Lidé byli obzvláště znepokojeni přístupem ke kvalitní, cenově dostupné dlouhodobé péči o seniory, k bydlení a ke zdravotnickým službám.
Jste pro vyšší zdanění bohatých?
Lidé si nemyslí, že by dostávali spravedlivý podíl vzhledem k tomu, jaké prostředky do systému zaplatili. S výjimkou Kanady, Dánska, Norska a Nizozemska si také nemyslí, že by vlády respektovaly jejich názory. Tyto pocity se šíří napříč všemi sociálními skupinami, nejcitelnější jsou mezi vzdělanými lidmi a majetnějšími domácnostmi.
Většina lidí by chtěla, aby jejich vláda dělala víc, což platí pro všechny země kromě Francie a Dánska, jejichž systémy sociálního zabezpečení patří k nejštědřejším na světě.
Podle 54 procent lidí by nejvyšší prioritu měly mít lepší důchody, následuje zdravotnictví se 48 procenty, téměř 37 procent lidí pak upřednostňuje zaručené základní příjmy.
Přečtěte si komentář: Rub rostoucích mezd
Čtěte dále: