Ořezávání veřejných rozpočtů může být příležitostí pro PPP projekty
Poradenská společnost Facility se na konci minulého roku rozhodla využít svého růstu a zakoupit stoprocentní podíl v konkurenčním Consultingu České spořitelny. „Díky akvizici jsme nyní kromě firmy zaměřené na management consulting i znaleckým ústavem. Náš tým se rozrostl na 45 konzultantů a získali jsme několik odborníků v oblasti bankovnictví a projektového řízení,“ říká managing partner Facility Jan Kincl.
EURO: Jaké jste měli loni hospodářské výsledky, jaký je výhled pro letošní rok?
KINCL: Rok 2008 ještě nebyl výrazněji poznamenán krizí. Facility splnila svůj cíl a rostla obdobně jako v předcházejících letech o více než padesát procent. Konsolidovaně obrat překonal hranici 100 milionů korun.
EURO: Jak se vypořádává česká poradenská firma s krizí?
KINCL: Poradci obdobně jako právníci nejsou nejvíce ohroženým druhem. Některé společnosti seškrtaly maximálně veškeré externí náklady, jiné za námi přišly s poptávkou po projektech s cílem zajistit firmě budoucí efektivní chod, až přijde konjunktura. Dopad krize do výnosů očekáváme neutrální, u nákladů jsme opatrní v oblasti investic nebo náboru nových konzultantů.
EURO: Vaše firma se zabývá i poradenstvím při PPP projektech. Jakým způsobem se projevuje krize v pohledu státu na tuto spolupráci veřejného a soukromého sektoru?
KINCL: Ještě před rokem platilo, že banky jsou ochotné poskytovat seniorní financování PPP projektů s relativně nízkou marží. Dnes jsou samozřejmě mnohem opatrnější a PPP projekty trochu podraží. Na druhou stranu podražily i standardní úvěry pro veřejný sektor, v relativním srovnání to tedy s PPP nevypadá špatně. Ořezávání veřejných rozpočtů může znamenat pro PPP velikou příležitost, což je však do určité míry riskantní, protože by mu mohl být poskytnut až příliš velký prostor bez ohledu na budoucí zadlužování a mandatorní zvyšování deficitu, které z PPP projektů může vyplynout. Je proto nezbytné u každého projektu detailně prověřit, zda jeho realizace touto metodou přinese zadavateli hodnotu za peníze.
EURO: Očekáváte v důsledku hospodářské recese nějaké změny na trhu poradenských služeb?
KINCL: Recese dopadá v současné době negativně zejména na ty poradenské firmy, které měly nedostatečně rozprostřené portfolio klientů a specializovaly se na konkrétní oblasti, jako je automobilový průmysl. Tým Facility je silný v telekomunikacích, energetice, veřejné sféře nebo financích. V těchto odvětvích se zatím krize projevuje selektivně, mnohdy spíše přesunem důrazu na jiná témata v poradenství. Ty společnosti, které recesi bez výrazného snižování počtu zaměstnanců přežijí a zároveň alespoň mírně porostou, budou mít značný náskok před ostatními, a o to se snaží i Facility.
EURO: Lze si za těchto podmínek udržet silný a konkurenceschopný tým expertů?
KINCL: Lze. Pokud je firma schopna svým zaměstnancům poskytnout stabilitu a zázemí i v době recese, oni to ocení a tým to posílí. Naopak na trh práce se v době krize dostává řada schopných a seniorních expertů, kteří hledají uplatnění také v poradenských společnostech. Uvědomme si, že například některé z velkých bank v ČR začaly s masivním propouštěním zaměstnanců a mnohdy mezi nimi lze narazit na experty s neocenitelnými zkušenostmi.
EURO: Máte nějaký nevšední recept na řešení nynějších hospodářských problémů?
KINCL: Myslím, že chybí osvěta, která by lidem řekla: „Budete-li pracovat tvrdě, nejen na výsledcích v zaměstnání, ale i na svém osobním růstu, máte naději, že se vás recese nedotkne.“ Zároveň je nutné, aby si všichni uvědomili, že potřebují zpomalit, že nepotřebují každý rok novou televizi a že dva obědy nesnědí. Zpomalení ekonomiky je podle mého názoru v pořádku a je nezbytně nutné, vede ke zefektivnění činností.