Menu Zavřít

Likvidita na prvním místě

14. 10. 2019
Autor: Euro.cz

Podílové fondy jsou poměrně bezpečnou formou investice, která se (většinou) vyplatí

Nechcete nechat své pracně vydělané peníze jen tak ležet ladem? Zároveň ale nejste natolik odvážní, abyste se sami pouštěli do jakýchkoliv větších investičních aktivit? V takovém případě zkuste řešení v podobě podílových fondů.

Nemusíte se víceméně o nic starat a můžete si díky nim vydělat víc než pomocí termínovaných vkladů. Ačkoliv může tento termín na první pohled vypadat poněkud záhadně, ve skutečnosti se o nic komplikovaného nejedná. Podílový fond je ve skutečnosti vcelku běžný finanční nástroj sloužící k investičním operacím. Jako takový nemá žádnou právní subjektivitu, řídí jej a spravují investiční společnosti, kterými mohou být například jednotlivé komerční banky. Ale jak to celé vlastně funguje?

Ve skutečnosti je to celé relativně prosté. Jakmile si nějaký podílový fond vyberete, pošlete na jeho bankovní účet peníze, za které na oplátku dostanete takzvané podílové listy. Ty navzdory svému názvu nemají podobu fyzickou, nýbrž elektronickou a jako takové budou evidovány na účtu cenných papírů. S touto skutečností se pak pojí jedna z hlavních výhod, kterou podílové fondy ve srovnání s již zmíněným termínovaným vkladem nabízejí. Tou je jejich likvidita, respektive možnost vybrat si uložené peníze v podstatě kdykoliv, klidně i druhý den. V případě termínovaného vkladu je něco takového nemyslitelné nebo velice nákladné.

Co děje s penězi

Jakmile podílový fond vaše peníze obdrží, bude je investovat dále. O to se postarají jeho správci, kterými bývají nejčastěji analytici a finanční manažeři daných společností, kteří vyhledávají ty nejatraktivnější investiční příležitosti. A kam konkrétně že je přesměrují? To pochopitelně záleží na tom, jaký podílový fond jste si zvolili. Otevřené podílové fondy totiž mohou mít celou řadu podob. Existují fondy peněžního trhu, fondy dluhopisové, akciové, nemovitostní, komoditní, devizové a podobně.

V závislosti na tom, na co je ten který fond zaměřen, se pochopitelně liší i jeho výnosnost, respektive riziko s ním spjaté. V případě fondů peněžního trhu, které se zabývají investováním do cenných papírů s kratší splatností, státních dluhopisů a podobně, bývají výnosnost i rizikovost poměrně nízké. Oproti tomu fondy akciové, jež jsou určeny, jak už sám název napovídá, k investování do akcií, a to zpravidla časově dlouhodobějších, mohou být o poznání výnosnější. Jejich stinnou stránkou nicméně je, že s sebou nesou i relativně vyšší riziko.

Poplatek: vstupní a správní. Výstupní výjimečně

S výběrem vhodného typu fondu se pojí ještě jeden faktor, který je vždy potřeba zvážit, a sice poplatky. Těch bývá v rámci každého podílového fondu hned několik. Ve chvíli, kdy se rozhodnete stát se jeho součástí, budete muset uhradit vstupní poplatek. Kromě něj ovšem existuje ještě poplatek správní, respektive za správu fondu, a ve výjimečných případech rovněž výstupní poplatek. A kolik že takové poplatky činí? To je pokaždé jiné – přihlíží se jednak k typu fondu a jednak k celkové výši vámi uložené částky. A tak zatímco například u fondu peněžního trhu se vstupní poplatek pohybuje na hranici mezi půl až jedním procentem, u fondu dluhopisového to může být kolem půldruhého procenta a třeba v případě akciového fondu lze hovořit o dvou až třech procentech.

Správní poplatek bývá zpravidla o poznání nižší. Alespoň co se fondů peněžního trhu týče. Pohybuje se řádově v nižších desetinách procenta. U ostatních typů byste se měli vejít do jednoho a půl až dvou procent.

Bez daní, ale s velkou neznámou

Další nespornou výhodou a předností podílových fondů je skutečnost, že výnosy z nich nejsou zdaněny. Tedy za předpokladu, že zde své peníze uložíte na dobu delší než půl roku. Pokud byste je umístili například na již zmíněný termínovaný vklad, banka by vám automaticky z vašeho výnosu odečetla patnáctiprocentní srážku daně; zde se ovšem ničeho takového při splnění výše uvedené podmínky obávat nemusíte. A jaký to má tedy háček?

Jednou z mála nevýhod investice do podílových fondů je skutečnost, že dopředu nevíte, jaký výnos budete vlastně realizovat. Abyste si utvořili alespoň orientační představu, musíte vycházet z informací z minulého, respektive minulých období. Nikde nicméně není dáno, že stejného výsledku bude dosaženo i nyní. S něčím takovým ale musíte počítat, koneckonců pořád jde o jistou formu investice, se kterou se vždy pojí rovněž jistá míra rizika.

Kde fondy koupit

Jestliže jste se rozhodli, že si chcete některý z podílových fondů pořídit, určitě vás zajímá, kde se tak dá učinit a kolik peněz si musíte pro začátek připravit. Na podílových fondech je dobré to, že se dají koupit v podstatě v jakékoliv komerční bance. Ať už v té vaší, nebo nějaké jiné. Nikde není psáno, že si podílový fond musíte pořídit v tomtéž bankovním domu, kde již máte založený svůj běžný účet.

A co se týče minimálního vkladu, ten se nejčastěji pohybuje na hranici pěti tisíc korun. Což je technicky vzato o poznání méně než například v případě termínovaného vkladu.

Nejvýkonnější přesahují 30 procent

Při výběru vhodného podílového fondu máte k dispozici vskutku širokou škálu možností. V rámci jakéhosi žebříčku fondů peněžního trhu se podle webu Finparada.cz aktuálně jako nejvýkonnější jeví BF Money Konzervativní fond společnosti Moneta Money Bank s výkonností 3,77 procenta za poslední rok. Následují Amundi Funds Cash USD – AU – C, který nabízejí Amundi a Amundi Czech Republic IS (2,61 procenta), respektive Parvest Money Market od BNP Paribas či Conseq (2,44 procenta).

V případě akciových podílových fondů vítězí Franklin Gold and Precious Metals investičních společností Conseq, potažmo Franklin Templeton (34,55 procenta), jako druhý nejvýkonnější byl vyhodnocen Amundi Funds Equity A(acc)EUR, jenž je evidován v nabídce Amundi a Amundi Czech Republic IS (30,80 procenta), na třetí příčce aktuálně figurují opět společnosti Conseq a Franklin Templeton s produkty Franklin Gold and Precious Metals Fund – A(acc)USD. Ty se mohou pyšnit výkonností 29,21 procenta.

Na trhu podílových fondů nicméně existuje i celá řada dalších zajímavých příležitostí, které mohou upoutat vaši pozornost.

V případě některých si vystačíte s českými korunami, u jiných si své peněžní prostředky budete muset směnit například na dolary, potažmo eura. Pro který z podílových fondů se nakonec rozhodnete, pokud upřednostňujete tento druh investice, je ale samozřejmě zcela na vás.

Podílové listy navzdory svému názvu nemají podobu fyzickou, nýbrž elektronickou a jako takové jsou evidovány na účtu cenných papírů.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Tomáš Bohuslav, bohuslav@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?