Menu Zavřít

Limit pro daňovou uznatelnost úroků skončí

18. 4. 2008
Autor: Euro.cz

Firmami od ledna kritizovaná novela zákona o dani z příjmu, která přinesla limity pro daňovou uznatelnost úroků z úvěrů, se zřejmě příštího roku nedočká.

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely, ve kterém ruší limit pro výši úroků z úvěrů, do kterého si mohou firmy úroky uplatňovat jako náklady. Informuje o tom internetová verze týdeníku Profit.

Paragraf 25, písmeno w zákona se stal noční můrou řady menších a středních firem, byl součástí první fáze rozpočtové reformy vlády, účinné od letošního ledna. Měl být nástrojem proti nešetrným daňovým optimalizacím, zejména mezi mateřskými a dceřinými firmami. „Návrh novely zákona jsme již poslali vládě, která by jej měla v nejbližší době projednat,“ potvrdil Profitu náměstek ministra financí Peter Chrenko. „Novela zcela ruší dosud platné maximální limity pro daňovou uznatelnost úroků,“ uvedl.

Limit pro výši úroků z bankovního úvěru, které si firmy mohou dát do nákladů, je nyní stanoven absolutním číslem, a sice součtem sazby PRIBOT plus čtyři procentní body, což aktuálně představuje úrok mírně nad 8 procenty. Úroky nad tuto úroveň si firmy podle dnes platných zákonů nemohou dát do nákladů. Proti zákonem stanoveným limitům pro daňovou uznatelnost finančních nákladů ostře protestovala Unie malých a středních podniků. „Toto omezení znevýhodňuje především malé a střední podniky. Vyzýváme ministerstvo financí, aby tuto změnu provedlo co nejrychleji,“ prohlásil předseda Unie David Šeich.

bitcoin_skoleni

Nový návrh z díly ministerstva financí plánuje změnit i druhý přísný limit – pro výši kapitálu firmy ve vztahu k objemu úvěrových peněz, takzvaný test minimální kapitalizace. Pokud si firma vezme úvěr od banky nebo jiné instituce, jeho hodnota může být v letošním roce maximálně šestinásobkem, v roce 2009 pak čtyřnásobkem jejího vlastního kapitálu.

Podle návrhu ministerstva se nově tyto limity mají vztahovat pouze na spřízněné osoby (podle dikce zákona osoba spojená ve vztahu k dlužníkovi). A pak na případy, kdy spřízněná osoba ručí za úvěr, tedy například na bankovní úvěry či půjčky dceřiné firmě, který mateřská firma zaručí. Tedy již nikoliv třeba na bankovní úvěry.

  • Našli jste v článku chybu?