Menu Zavřít

Literatura doma i mezi kontinenty

22. 4. 2003
Autor: Euro.cz

9. mezinárodní knižní veletrh Svět knihy 2003Loni u nás vyšlo 14 278 knižních titulů. To bylo sice o něco méně než v roce 2001, ale na malý tuzemský trh stále dost. Značná část letošní knižní úrody se tento týden představí na veletrhu Svět knihy 2003.

9. mezinárodní knižní veletrh Svět knihy 2003

Loni u nás vyšlo 14 278 knižních titulů. To bylo sice o něco méně než v roce 2001, ale na malý tuzemský trh stále dost. Značná část letošní knižní úrody se tento týden představí na veletrhu Svět knihy 2003.

bitcoin_skoleni

Téměř jubilejní (v dobách, kdy celý veletržní sektor u nás prochází selektivní dietou, je 9. ročník výkonem zaznamenání hodným) ročník Světa knih na diváky čeká s doprovodným programem internacionálního střihu - pod heslem Dialog mezi kontinenty - a v celkově dobré kondici. „Loni veletrh přilákal přes dvacet tisíc lidí,“ hodnotí návštěvnost akce její ředitelka Dana Kalinová. Letos je počet vystavovatelů vyšší než loni, přibude i zahraničních expozic. Vedle zástupců skoro všech evropských zemí nalezneme i vystavovatele z USA, Kanady a například i Izraele. Velmi silně bude zastoupena Afrika. U nás ne příliš známá knižní kultura tohoto kontinentu je také ústředním tématem veletrhu. Vedle samostatné expozice „Sto nejlepších afrických knih 20. století“ se literární Afrika na akci představí i jinak, například prostřednictvím českých překladů afrických knih a knih o Africe či expozicí afrických hraček - a pochopitelně také osobní přítomností afrických spisovatelů. Na veletrhu půjde i o domácí knižní tvorbu, konečně jeho organizátorem je Svaz českých knihkupců a vydavatelů. Navíc Svět knihy je víceméně jedinou příležitostí tohoto druhu, pokud nebudeme počítat přece jenom spíše okrajové výstavy Knižní Olomouc a libereckou, věnovanou dětské literatuře. Proto se také na pražském Výstavišti sejde většina těch, kteří na českém vydavatelském trhu něco znamenají. Statisticky je u nás přes tři tisíce vydavatelství, ale v roce 2002 jen 1196 z nich vydalo alespoň jednu knihu a necelá stovka vydavatelských domů se dostala za hranici 30 titulů za rok. Domácí produkce bude na veletrhu k vidění jednak ve zvláštních expozicích (Nejkrásnější české knihy roku 2002, Slovník roku apod.), jednak na prezentacích samotných vydavatelů. Někdo pochopitelně chybí, například (bohužel) Grada či Computer Press, významní hráči trhu naučné literatury. Knihy se budou nejen vystavovat, ale i prodávat. Už loni se objevily kritické ohlasy, podle kterých akce dostává ráz spíše knižního trhu. Ředitelka Kalinová vysvětluje: „Odpovídá to ekonomické situaci v oboru. Vystavovatelé, tedy vydavatelé, chtějí dostat zpět alespoň část nákladů. Myslím ale, že především díky pestrému programu, který překračuje hranice pražského Výstaviště, je kulturní dimenze výstavy více než zřetelná.“

(Svět knihy 2003, Výstaviště Praha, 24.-27. 4., otevřeno 10-19 hodin)

  • Našli jste v článku chybu?