Loket patří k jedněm z nejosobitějších měst v Česku, život tu tepe především v průběhu letních prázdnin, ovšem i v turisticky neatraktivních obdobích stojí město za návštěvu. I kvůli pivovaru Svatý Florian, který v Lokti funguje od roku 2006.
„Běžně vařím zhruba třikrát do měsíce, ale přes letní sezonu musíme udělat i patnáct várek měsíčně,“ popisuje sládek Jakub Lojín. Vzhledem k tomu, že Svatý Florian se řadí do kategorie restauračních pivovarů a své ležáky ani speciály nikam jinam nedodává, řídí se zdejší varna provozem restaurace. V měděné 500litrové varně přes rok vyrobí zhruba 700 hektolitrů piva, přičemž většina z toho je světlá jedenáctka. „Žijeme z varské klientely,“ vysvětluje Lojín fakt, že sem přijíždějí utrácet především lidé a turisté z Karlových Varů. To je jeden z důvodů, proč si mohou u Svatého Floriana dovolit prodávat půl litru piva za poměrně vysokou cenu (na regionální poměry). „Nestáli jsme o štamgasty, kteří by sem chodili a padali pod stůl,“ přibližuje Lojín, jak se vymýšlela cena piva.
V klidné restauraci jsme k pivovarskému
guláši ochutnali dvě zdejší klasiky.
Nejdříve světlý ležák Florian se 4,6 procenta alkoholu: ze sklenice stoupá jasná sladová vůně, hořkost v chuti není zpočátku příliš výrazná (rezonuje až se zpožděním) a říz je poměrně mírný. Pitelnost ležáku je dobrá. Dostali jsme se i k polotmavému speciálu Longin se 6,2 procenta alkoholu. I toto pivo voní sladem, jenž se velmi silně projevuje v chuti a dodává jí plnost. Hořkost není příliš znát, i přes vyšší obsah alkoholu není pivo nijak těžké, ba naopak – jeho pitelnost je vynikající.
Jak Florian, tak Longin patří ke spodně kvašeným pivům, která přesně pasují do restauračních pivovarů. Jde především o ideální doplněk k jídlům a není třeba velkých experimentů.
Pivovar Svatý Florian T. G. Masaryka 136, Loket nad Ohří Sládek: Jakub Lojín