POVINNÉ VOLNO NA ZOTAVENOUPokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2005, musejí ji využít do konce letošního roku. Cílem nedávné novely zákona bylo motivovat firmy i zaměstnance ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna.
POVINNÉ VOLNO NA ZOTAVENOU Pokud mají vaši zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou ještě za rok 2005, musejí ji využít do konce letošního roku. Cílem nedávné novely zákona bylo motivovat firmy i zaměstnance ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna.
Velkou změnu ohledně pravidel čerpání dovolené přinesla novela zákoníku práce, která nabyla účinnosti 1. října 2004. Letos teprve potřetí platí nové pravidlo, jehož cílem bylo motivovat zaměstnance i zaměstnavatele ke skutečnému čerpání celého rozsahu volna na zotavenou a regeneraci sil. Příslušné ustanovení nalezneme v § 109 odst. 2 zákoníku práce.
Jestliže zaměstnanec svou dovolenou nevyčerpá do zákonem určeného termínu, tak mu nárok na ni zanikne. Zužuje se tedy dosavadní možnost nechat si zbylou dovolenou takzvaně proplatit. Finanční náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou je totiž zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru.
DŮLEŽITÝ PRVNÍ LISTOPAD
Pokud zaměstnanci zbyla ještě dovolená z roku 2005 a sám nebo na příkaz zaměstnavatele si ji nevyčerpá do 31. října letošního roku, je „povinným“ dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou hned první následující pracovní den - letos tedy 1. listopad. V nástupu takové dovolené mohou zaměstnanci bránit pouze zákonem stanovené překážky v práci (výkon vojenské služby, dočasná pracovní neschopnost, čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené).
Tak jako v jiných případech i zde samozřejmě platí, že nejvhodnějším řešením je vzájemná dohoda mezi firmou a zaměstnavatelem. Automatickému nástupu dovolené k 1. listopadu tedy lze předejít také tím, že si obě strany do 31. října domluví nástup dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat jindy (ale do konce roku 2006), tedy například o Vánocích. Přitom platí, že rozhodující slovo při výběru termínu má zaměstnavatel.
Zmíněná dohoda je však přípustná pouze za podmínky, že jejím cílem není obcházení zákona. Nejsou tedy možné žádné vzájemné domluvy o nerespektování těchto nových ustanovení zákoníku práce - nelze se proto dohodnout, že by se zaměstnavatel svého práva na dovolenou výslovně vzdal a firma mu ji proplatila.
Pokud se tedy váš zaměstnanec rozhodne vyčerpat si zbylou dovolenou (ne letošní, ale za rok 2005!) od 1. listopadu 2006, prakticky mu v tom nemůžete zabránit, natož z toho vyvodit nějaké sankce. Platí to i opačně: Odmítne-li zaměstnanec váš příkaz vyčerpat si od 1. listopadu zbylou dovolenou, neměli byste mu umožnit (po dobu, kdy ji má čerpat) výkon práce.
CO LZE PŘEVÉST
Je však nutno zdůraznit, že výše uvedené pravidlo se vztahuje pouze na takzvanou základní výměru dovolené. Ta činí pro všechny zaměstnance čtyři týdny (za předpokladu, že u téhož zaměstnavatele odpracují celý kalendářní rok). Povinnost se tedy týká jen nevyčerpaných dnů z této základní výměry - ať už jde o celé čtyři týdny, nebo třeba jen o zbývající dva dny.
Výjimka z pravidla nastává v případě, že nevyužitá dovolená za rok 2005 přesahuje čtyři týdny. Pokud by tyto přesahující dny nemohl zaměstnanec včas vyčerpat, má nárok na jejich proplacení (samozřejmě stále hovoříme jen o části přesahující zmíněnou základní výměru). S písemným souhlasem zaměstnance přitom může být tato část převedena ještě do konce roku 2007.
Příklad: Zaměstnanci v roce 2005 vznikl nárok na pět týdnů dovolené, přičemž do konce roku 2005 nevyčerpal jeden týden dovolené. Pokud jej nevyčerpá ani do 31. prosince 2006, může tento týden dovolené (nad základní čtyřtýdenní výměru) vyčerpat ještě do 31. prosince 2007, jestliže k tomu dá písemný souhlas. Jestliže tento jeden týden dovolené nebude moci z objektivních důvodů vyčerpat ani do 31. prosince 2007, vznikne mu 1. ledna 2008 nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (za tento jeden týden nevyčerpané dovolené). Jestliže však zaměstnanec nedá písemný souhlas s převedením tohoto jednoho týdne dovolené za rok 2005 do roku 2007, vznikne mu nárok na vyplacení náhrady již k 1. lednu 2007.
STEJNĚ I PŘÍŠTÍ ROK Institut povinného (nuceného) nástupu dovolené podle dosavadního zákoníku práce zachovává též nový zákoník práce, i když s určitými modifikacemi (§ 218 zákona č. 262/2006 Sb.). Na výklad těchto změn zbývá času dost, včas se jim v Profitu budeme věnovat. V roce 2006 bude stále postupováno podle platné a účinné úpravy zákona č. 65/1965 Sb., zákoníku práce, v platném znění (tedy zejména zmíněné ustanovení § 109 ve spojení s § 110b).