Menu Zavřít

Loučení s BGB

20. 6. 2002
Autor: Euro.cz

O banku je velký zájem, UniCredito ji může získat

V pátek 14. června 2002 nezačaly jen parlamentní volby, ale v Obecním domě v Praze se také konala valná hromada Živnostenské banky (ŽB). „Vytvořený zisk, který činí 156 milionů korun, banka použije ke svému rozvoji,“ řekl mluvčí Karel Ježek. Dividendy se tedy vyplácet nebudou. Zřejmé také šlo o poslední řádnou valnou hromadu pod taktovkou Bankgesellschaft Berlin (BGB).
Přesto do dozorčí rady nastoupili člen představenstva BGB Hubert Piel a člen představenstva Škody Auto Detlef Schmidt. BGB
je majoritním akcionářem ŽB, který v současné době drží 85,16 procenta akcií tohoto peněžního ústavu.
BGB se v Německu v posledních letech příliš nedaří. Její dcera, společnost Berlin Hyp, totiž investovala po sjednocení Německa do nemovitostí tak neobratně, že pro BGB z tohoto dobrodružství vznikla ztráta několika miliard – ještě - marek. Vzhledem k tomu, že BGB je jedinou polostátní bankou v Německu, zkrachovat jen tak lehce nemůže. Na druhé straně veškeré ztráty jdou k tíží rozpočtu městského státu Berlin, který také není rozhodně bezedný.
Do BGB bylo letos z tohoto rozpočtu nalito 1,7 miliardy eur, čímž podíl městského státu Berlin na bance vzrostl na 81 procent. A protože peníze jsou v Berlíně potřeba také na jiné věci, dospěl městský senát k rozhodnutí prodat nejprve Živnostenskou banku a poté samotnou BGB.

Atraktivní nevěsta.

Živnostenská banka je po nedávném prodeji Union banky poslední volnou bankovní licencí na českém trhu a Česká národní banka rozhodně žádné další vydávání bankovních licencí nechystá. Navíc jde o velmi atraktivní nevěstu, která ročně tvoří několik set milionů korun konsolidovaného zisku. Mezi českými bankami se pyšní již dlouhá léta tím, že je nejen dobře organizovaným a vysoce stabilním podnikem, ale má také dlouhodobě bezkonkurenčně nejnižší podíl klasifikovaných úvěrů. Ke konci roku 2000 činil tento ukazatel 2,8 procenta, k poslednímu dni 2001 poklesl dokonce na dvě procenta, přičemž týdeník EURO má informace, že ostatní banky v Česku nejsou schopné se dostat pod hranici deseti procent. Dokonce všechny v posledních třech letech založené pobočky ŽB jsou již ziskové. Cena okolo 200 milionů eur za majoritní balík akcií Živnostenské banky se proto jeví jako velmi realistická.

Zájemci na short-listech.

Prodej organizuje z pověření BGB londýnská investiční banka Schröder Salomon Smith Barney, která je na slovo skoupá. Přesto se zdrojům týdeníku EURO podařilo zjistit, že z pověření BGB bylo potenciálním zájemcům, kteří se přihlásili do 27. května 2002, rozesláno informační memorandum, a že největším favoritem je bezesporu italská banka UniCredito. Tato finanční instituce se v minulosti zúčastnila tendru na Komerční banku, ve kterém neuspěla. Má tedy nyní opravdu poslední šanci získat na českém trhu významnou pozici.
Experti soudí, že ostatní zájemci - například na českém trhu již etablovaná HVB Bank - již o další akvizici nestojí, spíše jim jde jen o strategické informace. Také pro Citibank nebo GE Capital Bank není Živnobanka jako akviziční cíl příliš vhodná. Především vzhledem ke svému přístupu k vysoce individuální obsluze klientů (takzvaný private banking), který pro dvě zmíněné banky charakteristický není. V případě akvizice by tyto banky nemohly ŽB převzít klasickým způsobem, ale musely by ji pravděpodobně začlenit do své nadnárodní struktury jako celek (samostatnou banku či divizi). V případě jiného postupu by totiž hrozila ztráta hodnoty Živnobanky.

Manažeři na short-listech.

Nejen samotná banka, ale také její dlouhodobě vysoce hodnocení manažeři jsou předmětem zájmu, tentokrát však headhunterů. Týdeník EURO má informace, že headhunteři se je snaží získat, předhánějí se v nabídkách, většina manažerů je na jejich short-listech. Úspěšnost je však údajně zatím minimální.
Jeden z bankovních ředitelů soudí, že Živnostenské bance se v pozitivním slova smyslu vrací dlouhodobě korektní a otevřený přístup jak ke klientům, tak k vlastním zaměstnancům. Navzdory probíhajícím procesům tvorby informačního memoranda, přípravy due diligence a data-rooms, Živnostenská banka prý nepolevuje v akvizičních snahách a nadále dynamicky roste. V případě vítězství italské banky UniCredito se navíc podvědomě počítá s návratem bývalého generálního ředitele Jiřího Kunerta, který za léta svého působení Živnobanku velmi dobře zná. Některé zdroje uvádějí, že ve svém současném křesle šéfa slovenské UniBanky (dříve Poľnobanka), kterou UniCredito ovládá, Kunert pouze parkuje. Vzhledem k tomu, že byl velmi oblíben i mezi řadovými zaměstnanci banky, může jako staronový ředitel Živnobanky jistě očekávat vřelé přijetí a zaměstnanci zase minimální personální změny.
V případě jiného vítěze, než je UniCredito, se však situace již tak jasná nejeví a headhunteři s tím údajně počítají. Dlouhodobě mírně podprůměrně placení zaměstnanci i manažeři pak podlehnou lákavým nabídkám určitě snadněji. Nejdříve však letos na podzim.

bitcoin_skoleni

Zájemci o Živnobanku

  • Banca Intesa
  • Bayerische Landesbank
  • GE Capital Bank
  • HVB Bank
  • Sanpaolo-IMI
  • UniCredito
  • Volksbank

Pramen: ČTK, zdroje týdeníku EURO

  • Našli jste v článku chybu?