Potrpíte si na kvalitní whisky, k uzrálým sýrům popíjíte jedině výběrové víno a máte slabost pro exkluzivní sběratelské lahve? Náš následující seznam pak zaručeně oceníte, týká se totiž nejdražších lahví alkoholu. Ty nejluxusnější atakují hranici 80 milionů korun.
10. Chateau d’Yquem z roku 1811
Toto sladké víno z jihozápadního francouzského města Bordeaux je považováno za jedno z nejvzácnějších bílých vín na celém světě. Lidé si ho oblíbili mimo jiné díky jeho jemnosti, koncentraci a sladké chuti. Zajímavý je nápoj i svou barvou. Zpočátku je víno zářivě zlaté, s přibývajícími lety však tmavne do bronzovo-kaštanového odstínu.
Nejdražší láhev Chateau d’Yquem z roku 1811 koupil francouzský sběratel Christian Vanneque za 130 tisíc dolarů, což v přepočtu činí zhruba 2,9 milionu korun. Předtím, než byla láhev prodána, musela projít mnoha kontrolami, které ověřovaly její pravost. Splést se, by se v tomto případě totiž opravdu nevyplatilo.
9. Penfolds Ampoule
Červené víno Penfold Ampoule se do povědomí vášnivých sběratelů alkoholu dostalo poprvé v Moskvě, kde se konala jeho ochutnávka, a dodnes bylo vyrobeno pouze dvanáct lahví ve tvaru ampule. Nejedná se však o žádnou sériovou výrobu. Každá z lahví je jiná. Jejich jedinečnost lze rozlišit čísly, kterými jsou označeny. Zajímavá na tomto víně je také skutečnost, že pokud se ho majitel rozhodne ochutnat, bude u jeho otevření přítomen specialista vyslaný samotným vinařstvím.
A kolik byste za lahev balenou ve speciálním dřevěném pouzdru jako zájemci zaplatili? Pro nevšední zážitek si připravte 170 tisíc dolarů, tedy přibližně 3,8 milionu korun.
8. Bombay: Sapphire Revelation
Bombay je jednou z nejznámějších společností, která se zabývá výrobou ginu. V případě Sapphire Revelation se však jedná o limitovanou edici. To koneckonců napoví už vzhled ručně vyráběné lahve, která má tvar obrovského šperku. Pět lahví je navíc vyrobeno z křišťálu francouzské sklárny Baccarat a ozdobeno safíry a diamanty. Nikoho tedy nepřekvapí, že pořizovací cena tohoto ginu je 200 tisíc dolarů, což odpovídá zhruba 4,5 milionu korun.
7. Armand de Brignac: Midas
Šampaňské značky Armand de Brignac bylo prodáno za neuvěřitelných 215 tisíc dolarů (4,8 milionu korun), což z něj dělá jeden z nejdražších alkoholických nápojů na světě. Zlatou láhev o hmotnosti 45 kilogramů ručně vyrobilo osm řemeslníků. Ti se inspirovali mýtem o králi Midasovi, který svým dotykem měnil věci ve zlato. Ve světě existuje jen šest kusů této limitované edice.
Co se týče alkoholu, jedná se o směsici, kterou tvoří Pinot Meunier, Chardonnay a Pinot Noir. Lidé si na tomto šampaňském kromě nevšedního vzhledu zamilovali hlavně lehké květinové tóny, smetanovou texturu a ovocnou chuť.
6. Dalmore 62
Na světě je momentálně pouze dvanáct láhví limitované edice irské whisky Dalmore a jedna z nich byla prodána na letišti v Singapuru za 215 tisíc dolarů (4,8 milionu korun). Předtím ale zrála v sudu Oloroso, a to celých 62 let. Koupě láhve s 40,5% irskou whisky je podle odborníků nejen skvělým chuťovým zážitkem, ale také výhodnou investicí.
5. Yamazaki 50
Že je Japonsko známé spíš pro saké? Omyl. Společně se Skotskem, Irskem a Spojenými státy patří k nejdůležitějším producentům whisky. Je navíc autorem i páté nejdražší láhve alkoholu světa. A i v tomto případě se jedná o obilný destilát. Padesátiletá whisky Yamazaki, která zrála v sudu z japonského dubu mizunara, se prodala za neuvěřitelných 430 tisíc dolarů, což je asi 9,7 milionu korun. Stala se tak nejdražší japonskou whisky všech dob.
4. Romanee-Conti z roku 1945
Burgundské víno Romanee-Conti bylo vydraženo v newyorské aukční síni Sotheby's za 558 tisíc dolarů. To v přepočtu činí zhruba 12,6 milionu korun. Přeskočila tak svou skutečnou cenu a stala se nejdražším vínem na světě. Toto červené víno bylo součástí šesti set lahví, které byly v roce 1945 vyrobeny pod záštitou Domaine de la Romanee.
3. Diva vodka
Na vysoké ceně velmi vzácné trojnásobně destilované vodky s názvem Diva se značnou měrou podílí její obal. Do středu skleněné láhve jsou totiž umístěny krystaly Swarovski. A to hned v několika barevných provedení. Ale ještě předtím, než byla nejdražší láhev prodána za milion dolarů (22,5 milionu korun), prošla trojitou filtrací. Nejprve skrze mrazení, následně přes skandinávské břízové uhlí a nakonec pískem, jehož součástí byly drahokamy a polodrahokamy.
Proč se koňak Henri IV Dudognon Heritage prodává za dva miliony dolarů (asi 45,1 milionu korun)? Zraje v dubových sudech a je mu více než sto let. Podstatnou roli navíc hraje i osmikilový obal. Ten je totiž vyroben z kombinace platiny a čtyřiadvacetikarátového zlata a posetý více než šesti tisíci diamanty. Takto zdobené všechny lahve samozřejmě nejsou. Pochopitelně se jedná jen o limitovanou edici.
Velmi starý koňak podniku Maison Dudognon, který byl založen v roce 1776 v oblasti Grande Champagne prý dostal jméno po králi Henrim IV. Mezi boháči je oblíbený hlavně kvůli své exkluzivitě.
1. Tequila Ley.925
Současná cena luxusní limitované edice Tequily Ley.925 La Ley de Diamante je zhruba 3, 5 milionu dolarů (asi 78,8 milionu korun). Lahev, kterou navrhl Jose Davalos Mejia, váží přibližně dva kilogramy a je tvořena platinou a bílým zlatem. Je navíc poseta více než čtyřmi tisíci bílými diamanty. Vyrobit tuto láhev trvalo sedmnácti řemeslníkům přibližně deset měsíců. Tequila. která se nachází uvnitř, se vyrábí z kvalitní agávy ve španělské palírně Hacienda La Capilla.