Náklady HP jsou při zemi a zisky na vzestupu. Zbývá nastartovat k růstu prodeje.
Když Carleton S. Fiorina uzavírala vloni 4. prosince dvoudenní potlach s analytiky, úsměvy jen hýřila. Proč by také ne? Generální ředitelce Hewlett-Packardu se úspěšně daří plnit slib, že z akvizice společnosti Compaq Computer, za níž firma zaplatila 21 miliard dolarů, vyždímá úspory. Například do snižování počtu zaměstnanců se Fiorina pustila rychleji, než se čekalo - zatím se zbavila zhruba 17 900 pracovních míst. Do konce roku 2003, tedy s ročním předstihem vůči původnímu plánu, by ráda dokončila i seškrtávání tří miliard dolarů z výdajů HP. Ze ztráty 505 milionů dolarů ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku se firma letos vyhoupla k čistému zisku 309 milionů a o devět procent tak překonala očekávání odborníků z Wall Streetu. Sama burza pomalu bere HP na milost a postrčila cenu jeho akcií na 18 dolarů, nejvyšší částku od letošního června. To vše navzdory odchodu prezidenta společnosti Michaela D. Capellase před čtyřmi týdny.
Před Fiorinou nyní stojí další úkol, možná stejně obtížný jako zmíněná fúze: rozjet růst. Její úloha je jasná. Aby mohla uskutečnit svou vizi přeměny HP v technologického superobra, bude muset přijmout řadu obtížných rozhodnutí, od drastických změn prodejní strategie až po akceleraci škrtů v nákladech. V některých z nich ji Michael Capellas přece jen poháněl k rychlejšímu jednání (viz rámeček). Po jeho odchodu již Fiorina nebude pod takovým interním tlakem. Ovšem pravděpodobně ji i tak popožene nelítostná konkurence a Hewlett-Packard, jenž už dnes lapá po dechu, se bude muset rozeběhnout ještě rychleji.
Sedm měsíců po vůbec největší akvizici v počítačovém odvětví uždibují z podílu HP na tržním koláči osobních počítačů i serverů jeho konkurenti. Výnosy HP za účetní rok 2002 poklesly o jedenáct procent na 72,3 miliardy dolarů. V porovnání s 4,9 procenty, jež Fiorina slibovala v červnu, jde o propad více než dvojnásobný. V tomto ohledu HP pokulhává za svými dvěma největšími rivaly, IBM i Dell Computer. IBM podle analytiků završí letošní rok poklesem 2,5 procenta, zatímco Dell se svými dvaceti procenty růstu mizí v nedohlednu.
Navzdory nečekaně velkému úbytku výnosů Fiorina trvá na tom, že HP je dobře připraven na druhé kolo. Již dnes může poukázat na silný růst prodeje tiskáren. V průběhu roku uvedl HP na trh přes padesát nových modelů pro běžné spotřebitele a celou záplavu pro firmy. Výsledkem je osmdesátidevítiprocentní meziroční růst provozního zisku za poslední čtvrtletí při rekordních výnosech, jež vzrostly o osmnáct procent na 5,6 miliard. Divize si vede tak dobře, že Fiorina zvýšila odhad marží za příští rok z pásma jedenáct až třináct na třináct až patnáct procent. Tiskárny přitom v současnosti představují velkou část výnosů HP.
Aby se podobný růst rozšířil po celém HP, chystá se Fiorina vyzvat na souboj IBM. Jejím cílem je sešikovat celý rozsáhlý arzenál HP, jenž sahá od tiskáren a kapesních počítačů po servery a zařízení pro ukládání dat, a nabídnout jej v podobě balíků firemním zákazníkům. Opírá se o to, že HP se svou rozsáhlou sítí technických partnerů nabídne zákazníkům širší možnosti výběru dodavatele než IBM, jež prodává výhradně vlastní výrobky. „Chystáme se na ofenzívu,” vyhlašuje Fiorina.
Generální ředitelka sice plánuje útok, ale má poloprázdnou nádrž. HP musí přesvědčit velké korporace, že nabízí důvěryhodnou alternativu. To může být dost obtížné, vezmeme-li v úvahu hrkání a sípání, které se ozývá z divize podnikových výpočetních systémů. Část společnosti, jež vyrábí výkonné servery, zařízení pro ukládání dat a software na dálkové řízení firemních datových center prodělala za posledních šest měsíců 574 milionů dolarů. Fiorina je přesvědčena, že do poloviny příštího roku začnou zaostávající oblasti vydělávat. Jinak je čeká další prořezávání.
Když přijde na služby a software, zaostává HP za IBM co do velikosti i záběru. Navíc před HP stojí choulostivý akrobatický kousek: musí si udržet zákazníky i v příštích dvou letech, kdy hodlá postupně vyřadit tři série vlastních serverů, aby mohl přejít k zatím nevyzkoušené technologii založené na čipu Itanium od Intelu. „Chtějí-li se stát šampiónem odvětví, mají před sebou ještě dost práce,” poznamenává Laura Conigliarová, analytička společnosti Goldman, Sachs & Co.
Podívejme se na trh serverů, které obvykle běží čtyřiadvacet hodin denně a řeší klíčové výpočetní úkoly. HP plánuje ušetřit miliony dolarů za investice do vývoje vlastního čipu pro vysoce výkonné servery a přebírá Itanium od Intelu. Dell a ostatní se patrně přidají. Fiorina ovšem tvrdí, že HP bude mít před konkurencí výhodu náskoku.
Předstih bude mít i v designu, neboť s Intelem na vývoji čipu spolupracoval. Zatím má však tato divize HP zařazenu zpátečku. Společnost zabývající se průzkumem trhu IDC uvádí, že ačkoliv ve třetím čtvrtletí ovládal HP 32 procent trhu serverů na bázi Intelu s celkovým obratem 4,3 miliardy dolarů, výnosy společnosti se o sedm procent snížily. Firma IBM mezitím zvýšila výkonnost svých serverů - a s ní o 22 procent i své výnosy. Dell ve stejném období nabídl nižší ceny a dočkal se osmiprocentního růstu tržeb.
Ohrožení ze strany Dellu by se nemělo brát na lehkou váhu. Texaský výrobce počítačů 9. Prosince oznámil, že se pustí i do poskytování služeb malým a středním firmám. Za pouhých 199 dolarů prý posoudí zákazníkovu síť a poradí s instalací nových serverů a zařízení pro ukládání dat či nabídne technickou podporu.
Příští rok by Dell mohl HP zasadit skutečně citelnou ránu. Společnost z texaského Round Rocku totiž začne pod značkou Dell prodávat tiskárny a cartridge firmy Lexmark. Dell si tak hodlá pro sebe ukrojit kus z odvětví tiskáren, na kterém HP tolik vydělává.
Nad tvrzením, že Dell je pro HP hlavním konkurentem, mává Fiorina rukou. Raději se zaměřuje na IBM. Zatím jí ale štěstí příliš nepřeje. Průzkum společnosti Merrill Lynch & Co. mezi technickými řediteli různých korporací neukazuje pozici HP v příliš lichotivém světle. Průzkum byl zveřejněn 6. Prosince a ředitelé zodpovědní za výpočetní techniku se podle něho domnívají, že HP pokulhává v podpoře hardwaru i softwaru postaveném na otevřených standardech jak za IBM, tak i za Dell.
Potíž je, že zákazníci budou vnímat HP jako výrobce tiskáren a osobních počítačů, a nikoli výkonných serverů či jako poskytovatele služeb. Důkazem je smlouva, kterou HP uzavřel se sítí obchodů Home Depot. V říjnu získal zakázku na dodávku 40 tisíc osobních počítačů Compaq Evo. Což není špatné, kdyby ovšem IBM neslízlo smetanu. Od Home Depot totiž při této příležitosti získalo dlouhodobou zakázku na drahé servery a k tomu i na software, s jehož pomocí si bude firma analyzovat data o prodeji, výrobcích, službách, výkonnosti obchodů a nákupních zvycích zákazníků.
V očekávaní oživení výdajů na technologie v druhém pololetí příštího roku zaklekli konkurenti HP do bloků a jsou připraveni vyrazit. Aby Fiorina dosáhla svých ambiciózních cílů, bude je muset všechny předběhnout.
Proč Capellas opustil loď
Když Michael D. Capellas v listopadu odešel z funkce prezidenta společnosti Hewlett-Packard, aby se ujal kormidla ve WorldComu, řada investorů po něm ani nevzdechla. Přestože právě jemu je připisován obrat ve společnosti Compaq Computer v době, kdy tam byl generálním ředitelem, ani generální ředitelka Carleton S. Fiorina nad jeho odchodem nepláče. „Upřímně řečeno, jeho odchod není pro naší společnost problémem, ani krátkodobým, ani dlouhodobým.”
Co se stalo s tím šťastným párem, který tolik bojoval o to, aby přesvědčil své investory, že dohoda o akvizici Compaqu je rozumným tahem? Fiorina i Capellas trvají na tom, že mezi nimi nedocházelo k žádným třenicím. „S Carly jsme toho spolu hodně prožili,” vzpomíná Capellas. „Nikdy bych na odchod ani nepomyslel, kdybych si nebyl jist, že firma je vedena správným směrem.”
BusinessWeek má přesto informace, že mezi nimi ode dne, kdy byla fúze završena, docházelo ke sporům o strategické směřování firmy a její provozní řízení. I když mocenské potyčky nikdy nepřerostly v otevřený střet, lidé blízcí oběma jmenovaným prohlašují, že Capellas byl nakonec tak frustrovaný, že to jeho odchod jen uspíšilo.
Interní zdroje tvrdí, že Fiorina držela v rukou každodenní řízení společnosti. Ředitelé HP říkají, že od vedoucích jednotlivých divizí, včetně vedoucího divize tiskáren Vyomeshe Joshiho, požadovala, aby Capellase obcházeli a zprávy podávali přímo jí.
Capellas se zřejmě ocitl na okraji dění již pár týdnů po květnovém uzavření fúze. Ačkoli byl označován za provozní eso, které obě firmy skloubí, byl většinou na cestách a byl v podstatě vyslancem, který investory a zákazníky informuje o průběhu fúze. „Michael byl prezidentem, nikoli provozním ředitelem,“ poznamenává jeden z významných ředitelů HP. Capellas sám je ochoten hovořit jen o některých aspektech svého působení v HP. Fiorina se odmítla vyjádřit k jakémukoli konkrétnímu problému.
Největší bitvu svedl Capellas o prodejní model HP. Tvrdil, že chce-li HP dlouhodobě zvyšovat své zisky, musí následovat model společnosti Dell Computer, založený na nízkých nákladech a výrobě a prodeji počítačů na objednávku. Fiorina chtěla na druhou stranu odrazit Dell jen za pomoci několika druhořadých vylepšení a dále využívat prodejců, kteří se v účetním roce 2002 podíleli na tržbách společnosti ze dvou třetin. Počátkem září si představenstvo HP vyslechlo prezentace připravené Capellasem a dalšími řediteli HP - a nakonec se rozhodlo pro konzervativní postup.
Čtrnáct dní poté Capellasovi zavolal jeden headhunter. Byl to první krok v rychle postupujících jednáních, jež ho zavedla až do firmy WorldCom. Capellas opustil HP 11. listopadu se čtrnáctimilionovým odchodným, na něž měl nárok na základě své původní smlouvy s Compaqem. Fiorina oznámila, že náhradu za něj nehledá. Teď je to jen její hra. Ať již vyhraje, nebo prodělá, všude se může chlubit, že šla vlastní cestou.
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek
Překlad: Jiří Vrbický