PALUBNÍ DENÍK Pro bývalého prezidenta Václava Klause to musela být rána pod pás. Zatímco v posledních dnech probíhala parafráze na výzvu „přemluv dědu“ a různě zhrzené politické tváře se ucházely o jeho přízeň, která by vyústila v místo na volební kandidátce, Strana svobodných Klause tvrdě odmítla. Svobodní měli přitom až dosud ke Klausovi nejblíže.
„Svobodní odmítají využít jméno Václav Klaus jako výtah k moci,“ reagoval jejich předseda Petr Mach. Je důležité si připomenout, kdo to Svobodní jsou. Mach je Klausovým někdejším poradcem, stejně jako člen předsednictva strany Jiří Payne. Při vzniku v roce 2009 Svobodné podpořili Klausovi synové Jan a Václav. Svobodní nesnášejí EU, stejně jako bývalý prezident, a razí stejnou ekonomickou linku.
Mach pochopil, že přidat se ke Klausovi by byla cesta ke konci jeho strany, kterou od počátku vede. Musel by spolupracovat s Janou Bobošíkovou, kolem sjednocené pravice už se slétali i Vlastimil Tlustý, Pavel Bém nebo Mirek Topolánek. Palubní deník gratuluje Machovi k prozřetelnosti a V. K. ke zdrženlivosti. Ze všeho zůstalo jen hořké prohlášení Jany Bobošíkové, která Klausův ústupek svedla na všechny kolem.
STESK PO PLACCE Bývalý elitní detektiv protikorupční policie, který stál u zrodu kauzy Rath, a korektně řečeno, velmi blízký přítel pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové Petr Vincenz se chce znovu vrátit do policie.
Z ozbrojené složky přitom odešel v roce 2012 „zarmoucen“ do soukromé sféry – pracoval v Centropol Energy a detektivní agentuře Pinkerton.
Přednedávnem se přitom objevila informace, že si dělá naděje na post šéfa protikorupční policie, což Vincenz následně striktně popřel. Podle zdrojů Palubního deníku zevnitř policie ale Vincenz přemýšlel následně o tom, že by se mohl stát šéfem její nejtajnější složky – Útvaru zvláštních činností, který má na starost odposlechy a další citlivé aktivity – když její dlouholetý šéf Tomáš Almer odstoupil z funkce. Ani to však nakonec neklaplo.
Nyní se objevují silné náznaky o jeho aspirantuře do vedení severočeské policie. Otevírá se mu totiž podle informací Palubního deníku možnost stát se náměstkem ústecké policejní správy. Buďto se tedy lovci korupčníků v privátní sféře tolik nedaří – například spolupráce s pinkertony dopadla nevalně –, nebo to s tím „zarmoucením“ z policejní práce nebylo zase až tak žhavé.