Menu Zavřít

MAĎARSKÁ CESTA

19. 9. 2001
Autor: Euro.cz

BorsodChem koupí MCHZ, zbytek koncernu zřejmě čeká revitalizace

Maďarský chemický koncern BorsodChem, který je vůdčím výrobcem plastů v regionu, zaplatí za Moravské chemické závody (MCHZ) koncem března roku 2000 v hotovosti 23 milionů dolarů a zároveň převezme některé závazky AliaChemu ve výši 1,135 miliardy korun. Tak zní předběžná dohoda, kterou 29. listopadu parafovali v Praze László F. Kovács, prezident BorsodChemu, a generální ředitel AliaChemu Pavel Brůžek. Definitivní smlouvu by měli podepsat koncem ledna příštího roku.

Společnost AliaChem, sdružující čtyři české chemické výrobce (Synthesii, Fatru, MCHZ a Technoplast), uzavřela s maďarskou firmou BorsodChem takzvaný letter of intent, který předpokládá integraci výroby anilinu v MCHZ s výrobou polyur etanu v maďarském Kazicbarcika, kde BorsodChem sídlí. Konečná forma této spolupráce je podle mluvčího AliaChemu Miroslava Jílka předmětem dalších jednání.

Uskutečnění dohody oba partneři očekávají v první polovině příštího roku. „Dohoda je v souladu se strategickými zájmy AliaChemu a jeho snahou získat významné zahraniční investory, dodal Jílek.

Zatím ale není jasné, jak se rozdělí oněch 828 milionů korun, které BorsodChem na konci března za MCHZ v hotovosti zaplatí. O tento balík se zřejmě poperou úvěrující banky a společnosti, kterým AliaChem dluží na fakturách po lhůtě splatno sti už přes 700 milionů korun. „Nějak se dohodneme, řekl minulý pátek v rozhovoru pro týdeník EURO šéf AliaChemu Pavel Brůžek.

Část bank úvěrujících AliaChem uzavřela již několikrát prodlužovaný standstill agreement. Patří k nim Konsolidační banka, ČSOB, Citibank, Komerční banka, IPB, Česká spořitelna, Union banka a Živnostenská banka. Management AliaChemu zřejmě počí tá s tím, že z „maďarských peněz vyplatí nejdříve banky a faktury uhradí z prostředků, které získá z některých plánovaných dezinvestic. AliaChem totiž hodlá prodat například elektrárnu v Synthesii Pardubice, o kterou údajně mají zájem švédský Wattenfall a Východočeská energetika.

Problém však mohou působit ty banky, které standstill agreement nepodepsaly (Société Générale, BNP-Dresdner Bank a Credit Lyonnais) a které mají vlastní plány, jak o peníze nepříjít. BorsodChem podle letter of intent sice převezme záruky za závazky AliaChemu ve výši 1,135 miliardy korun, nicméně z toho jsou obligace v hodnotě půl miliardy, které před něk olika lety vydaly MCHZ. Obligace, splatné v roce 2001, se dnes na trhu nabízejí s třicetiprocentním skontem.

Podle informací týdeníku EURO BorsodChem nepřevezme záruky na úvěr Credit Lyonnais ve výši 60 milionů dolarů, který banka poskytla společnosti Chemapol Group a za který ručily podniky AliaChemu (včetně MCHZ), každý po patnácti milionech dolarů.

Firma MCHZ je nejhodnotnější částí AliaChemu. Mnozí experti se obávají, že pro zbytek koncernu se bude kupec hledat obtížně. Proto se největší akcionář AliaChemu - Chemapol Group - snažil, aby se koncern prodal jako celek. Podle představ Chemapol Group se měl až nový investor rozhodnout, komu a zda vůbec MCHZ prodá (EURO 48/1999). BorsodChem o AliaChem jako celek zájem nemá.

bitcoin_skoleni

Koupí-li skutečně Maďaři MCHZ, o osudu zbytku koncernu zřejmě rozhodne Revitalizační agentura.

BorsodChem, který se obchoduje na burze v Budapešti a v Londýně, je významným producentem polyuretanu. Ovládají ho zahraniční institucionální investoři: The Bank of New York (24,22 procenta), EBRD (14,39 procenta), Templeton (9,94 procenta) a 25-21 Northern Blvd. Corp. (5,31 procenta). V loňském roce hospodařil s čistým ziskem 46 milionů dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?