euroGlosa Premiér Viktor Orbán vládne Maďarsku od roku 2010. Má ústavní většinu a svými věrnými obsadil klíčové instituce. A jak potvrzují nejnovější ústavní změny, dělá si, co chce. Jenže Evropa se stále naléhavěji ptá, zda a kde má Orbán limity. Neodklání se náhodou Maďarsko od demokracie?
Nejnovější spor souvisí s ústavní novelou z minulého pondělí. Úprava v podstatě vylučuje možnost využívat starší judikaturu ústavního soudu. Podle kritiků omezuje univerzity a nezávislost církví, nepatřičně zasahuje i do řady dalších oblastí. Znepokojení už dala najevo Evropská unie, ale také Spojené státy. Situace je vážná, situací v Maďarsku se bude zabývat Evropská komise. Brusel žádal ještě před změnou ústavy o odklad hlasování, aby jeho experti mohli změny posoudit, Orbán to ale odmítl. Maďarům přece nikdo nebude říkat, jak se mají doma chovat! Neměl by ale zapomínat, že je třeba respektovat pravidla hry, k čemuž se Maďarsko vstupem do EU zavázalo.
Komise může Budapešť zažalovat. Loni si touto hrozbou vymohla úpravy sporných předpisů týkajících se nezávislosti soudů a centrální banky. Obecně jsou ale její možnosti omezené. I kvůli tomu šéfové diplomacií několika států Unie nadhodili, že je třeba dát Bruselu lepší páky na země porušující základní hodnoty. Třeba možnost uzavřít jim kohoutek evropských fondů.
Pošramocená image navíc může odradit investory. A na to by si Maďarsko mělo dát pozor. Situace už není tak špatná jako před pár lety, stále však jde o zemi s hospodářskými problémy. Budapešť by ráda získala preventivní úvěrovou linku. Budou ale mít partneři chuť zachraňovat někoho, kdo se jim vlastně vysmívá? l
O autorovi| TOMÁŠ PIRKL • spolupracovník redakce, Brusel