Menu Zavřít

MAĎARSKO RESPEKTUJE NORMY EU

12. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Určitá podobnost s polskými zvláštními zónami by se dala najít v Maďarsku, kde jsou zřízeny průmyslové parky. Jimi se maďarská vláda snaží restrukturalizovat průmysl v souladu s regulacemi Evropské unie, podnítit příliv kapitálových investic z domácího i zahraničního trhu a vyřešit problémy s nadměrnou nezaměstnaností v určitých reigonech.

Maďarská vláda tyto zóny zřídila v soutěži, jíž se zúčastnilo se svými projekty 37 uchazečů a vybráno bylo 28 oblastí. V současných existujících parcích se dnes nachází na 300 firem s 26 tisíci zaměstnanci. Obrat všech firem se pohybuje kolem 1,3 miliardy eur a více než 70 procent produkce směřuje za hranice. Podle odhadu maďarského ministerstva hospodářství, obchodu a cestovního ruchu bude v těchto průmyslových parcích do pěti let pracovat šestina maďarského ekonomicky aktivního obyvatelstva.

Mimo tyto parky najdeme v Maďarsku i deset podnikatelských zón, které více odpovídají duchu polských zvláštních ekonomických zón. Firmy, které tady investují, mohou získat místní daňové úlevy s podmínkou, že budou v zóně mít sídlo a investovat do ní a že jejich produkce nebude škodit životnímu prostředí. Je zde však jasné ohraničení doby. Daňové úlevy mohou platit jen pět let a končí nejpozději v roce 2002.

bitcoin_skoleni

Obdobné zóny, které se snaží vyrovnat hospodářskou úroveň různých regionů, existují i v Rusku a na Ukrajině, ale i v členských zemích unie. Francie má zóny průmyslové konverze, v nichž investorům přiznává daňové úlevy a poskytuje granty na vytváření pracovních příležitostí. Německo podobně podporuje investice do nových spolkových zemí a zaostalých regionů si všímá i Belgie, Švédsko, Velká Británie, Portugalsko, Itálie a Řecko.

Irsko dokonce na celém svém území snížilo daň pro právnické osoby na 12,5 procenta, zatímco ve většině evropských zemích převažuje 34procentní sazba. Ještě Maďarsko je daňově výhodné, svou daň z příjmu právnických osob totiž zredukovalo ze 36 na 18 procent, zatímco Česká republika stále drží daň na 35 procentech. Portugalsko pak pobírá nejen zdroje EU na podporu slabých oblastí, ale má i vlastní zvláštní zóny na ostrovech Madeira a Santa Maria.

  • Našli jste v článku chybu?