Maďarsko se nevzdá žádné části své národní suverenity vůči Evropské unii a bude pokračovat v boji proti systému přerozdělování žadatelů o azyl mezi země EU podle kvót. Agentuře Reuters to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Dodal také, že jednota Visegrádské skupiny trvá.
K intenzivní debatě v EU o hlubší integraci společenství po očekávaném odchodu Británie z evropského bloku v roce 2019 Szijjártó uvedl, že východiskem není zříci se více pravomocí národních států. „Rozhodně nesdílím přístup, že čím méně bude suverenity na úrovni členských států, tím silnější bude EU. Myslím si, že je to slepá ulička,“ řekl.
Ministrovy připomínky podle Reuters zdůraznily odpor, který klade jeden z nejtvrdohlavějších a nejvíce nacionalisticky smýšlejících členských států zastáncům těsnější a hlubší EU, zejména francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.
Pravicová vláda premiéra Viktora Orbána, která v současnosti předsedá visegrádské čtyřce (V4), tvořené Českem, Maďarskem, Slovenskem a Polskem, byla nejhlasitějším odpůrcem unijní migrační politiky a toho, co považuje za pokusy Bruselu narušit suverenitu členských států.
Szijjártó uvedl, že Maďarsko podporuje společný přístup v jedné oblati, a tou je obrana, protože evropská armáda by posílila členské státy ve prospěch celého bloku. Ale například daně by měly zůstat věcí členských států, protože jde o konkurenceschopnost. Maďarsko má jednu z nejnižších sazeb daně z příjmů v EU na úrovni 15 procent, daň z příjmů právnických osob je pouze devítiprocentní.
Orbán: Maďarsko není imigrační zemí s koloniální minulostí
Na otázku, zda by Maďarsko mohlo akceptovat společného ministra financí a rozpočtu unie, Szijjártó v úterý večer uvedl, že jde o „scénář, který nejdříve může být jen scénářem pro eurozónu, a protože nejsme členy eurozóny, o této otázce se rozhodne, aniž by se nás ptali na náš názor“.
Dnes ale předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v projevu v europarlamentu předestřel ekonomickou vizi zahrnující i ministra financí pro celou EU.
Šéf maďarské diplomacie odmítl myšlenku, že Maďarsko či Polsko, které také má euroskeptickou vládu, se v EU dostávají do izolace, anebo že by se od nich v rámci V4 odpoutávaly Slovensko a Česko.
Vesnická megalomanie i mistrovství světa. Orbán loví body sportem
„Je hodně pokusů vrazit klín do jednoty V4, ale nadále budou neúspěšné,“ řekl a dodal, že visegrádské státy i při setkání unijních ministrů zahraničí v Estonsku pevně zastávaly stanovisko odmítající migrační kvóty. „Každý ujišťoval ostatní, že budeme bojovat a nevzdáme se našich stanovisek k nelegální migraci a kvótám,“ poznamenal Szijjártó.
Do Evropy od roku 2015 přišlo více než 1,5 milionu migrantů a uprchlíků, mnoho z nich uteklo před válkou na Blízkém východě. Nejvyšší soudní instance v EU minulý týden zamítnutím žalob Slovenska a Maďarska rozhodla, že členské státy musí převzít svůj díl uprchlíků. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala Maďarsko, aby rychle naplnilo rozhodnutí soudu. To ale Szijjártó označil za „velmi nebezpečné“ politické rozhodnutí.
„Toto rozhodnutí nezavazuje Maďarsko k ničemu, protože toto rozhodnutí nebylo o tom, zda Maďarsko musí od zítřka přijímat migranty,“ prohlásil.
„Vždy budeme bojovat proti povinným kvótám, nikdy nebudeme skrývat náš názor, že nelegální migrace představuje obrovskou hrozbu pro Evropu. To zůstává naším stanoviskem bez ohledu na jakýkoli nátlak, který na nás byl vyvíjen,“ dodal šéf maďarské diplomacie.
Přečtěte si také: