Generální prokurátorka Venezuely Luisa Ortegová odmítla opustit úřad a své dnešní odvolání označila za převrat a porušení ústavy. Prokurátorku odvolalo nové Ústavodárné shromáždění, které vzniklo z nedávných kontroverzních voleb. Ty jako neústavní bojkotovala opozice a kritizovala je řada států, včetně USA.
„Budu pokračovat v boji za svobody a práva Venezuelanů až do posledního dechu a z úřadu, který neopustím,“ uvedla dnes Ortegová po svém odvolání. Podle ní by měl tento další neústavní krok zalarmovat mezinárodní společenství.
Odvolání Ortegové odmítl uznat i generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro, který patří k nejhlasitějším zahraničním kritikům autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Almagro prohlásil, že OAS neuznává odvolání Ortegová a jmenování Tareka Williama Saaba jejím nástupcem. Saab už dnes složil přísahu jako nový generální prokurátor.
Ortegová dříve patřila k zastáncům socialistické vlády, ale v posledních měsících kritizovala vládu prezidenta Nicoláse Madura a nejvyšší soud za řadu nedemokratických kroků. Za neústavní označila i vznik nového orgánu, který jí dnes odvolal.
Opozice už dříve varovala, že první krokem nového shromáždění bude odvolání Ortegové. Panují obavy, že dalším bude rozpuštění parlamentu, v němž má od loňska většinu opozice a jehož práci od té doby blokuje prezidentovi nakloněný nejvyšší soud.
Krátce před dnešním odvoláním Ortegové Ústavodárným shromážděním ji z funkce odvolal i nejvyšší soud, který ji chce soudit za údajné neplnění povinností a který jí už v červnu zmrazil účty a zakázal opustit zemi. Učinil tak poté, co ho Ortegová kritizovala za řadu kroků. Ústavě odporuje podle Ortegové i jmenování členů nejvyššího soudu, které do něj dosadil předchozí parlament v prosinci 2015 na mimořádném zasedání. Tehdy už totiž bylo jasné, že v novém parlamentu Madurovi socialisté ztratí po více než 15 letech většinu.
Maduro chce komisi pravdy a spravedlnosti
Prezident Maduro Ortegovou mnohokrát kritizoval. Naposledy v pátek ji obvinil, že je komplicem „ozbrojeného povstání“ a že už měla obvinit lídry opozice z podněcování násilí. Tím myslel protivládní demonstrace, jimiž Venezuelané od dubna protestují téměř každodenně proti autoritářské vládě, kterou činí zodpovědnou z politické i ekonomické krize v zemi.
Maduro v pátek rovněž uvedl, že Ústavodárné shromáždění už dnes hodlá ustavit „komisi pravdy a spravedlnosti“, která bude soudit lídry opozice za protivládní protesty. Střety demonstrantů s policií, která od dubna demonstrace brutálně potlačuje, si vyžádaly už přes 120 obětí, většina z nich podlehla střelným zraněním.
Generální prokuraturu dnes ráno obklíčilo podle agentury AP asi 30 vojáků. Podle místního opozičního deníku El Nacional vojáci brání zaměstnancům prokuratury v přístupu do budovy, ale také nedovolují tisku, aby se zdržoval v blízkosti a o dění informoval. Novináři museli vyklidit i přilehlé náměstí.
Podporu Ortegové dnes vyjádřil i předseda parlamentu Julio Borges. „Ortegová má veškerou naši podporu, společně obranou ústavy a demokracie porazíme diktaturu,“ uvedl Borges.
O situaci ve Venezuele dále čtěte: