Z tiskových zpráv ministerstva životního prostředí všichni nabyli dojmu, že získat dotace z programu Zelená úsporám nebude problém, vlastně stačí o ně „jen“ požádat.
Jsem bohužel jiného názoru, který opírám o krátkou, ale praktickou zkušenost s tímto programem, kterou jsem učinil v rámci brněnských stavebních veletrhů. V rámci veletrhů jsem měl tu možnost účastnit se činnosti poradenského centra České komory autorizovaných inženýrů a techniků, které na veletrhu každoročně poskytuje veřejnosti odborné konzultace. Shodou okolností toto středisko sousedilo se stánkem Státního fondu životního prostředí – realizátora zelených úspor. Musím konstatovat, že stánek fondu byl nejnavštěvovanějším místem veletrhu. Někteří zavítali i mezi odborníky komory autorizovaných inženýrů. Zde debatovali o praktických možnostech souvisejících s požadavky programu Zelená úsporám. Poté, co jsem hovořil s devíti zájemci o dotace, mohu za sebe konstatovat, že splnění podmínek programu bude pro velkou část (ne-li pro většinu) žadatelů problematické. Všichni byli po podrobném probrání jednotlivých podmínek programu zklamáni a konstatovali, že nejsou schopni požadavky programu splnit. Bohužel nejsou uznávána již provedená opatření.
Čím je to způsobeno? Dle mého názoru je vinen zpracovatel programu, který při jeho tvorbě, zcela odtržen od reality, nepřipustil jakoukoliv diskuzi a s vědomím své neomylnosti nastavil nereálné podmínky programu. Jsem přesvědčen, že by mělo ministerstvo životního prostředí co nejdříve přistoupit k revizi podmínek a prostřednictvím diskuze zohlednit více úhlu pohledu, nejen z té zelené strany, ale také z praxe. Jinak se obávám toho, že oněch 250 tisíc avizovaných příjemců dotace bude ministerstvo dlouho hledat.