V článku Malá domů (EURO 8/2009) se objevily neúplné a jednostranné informace o jarních výzvách Regionálního informačního programu (ROP) Střední Čechy. Proto bych chtěl opět zdůvodnit strukturu jarního kola výzev.
Za dva roky existence ROP Střední Čechy bylo z částky zhruba 14,9 miliardy korun schváleno či vázáno na projekty přibližně 4,35 miliardy korun. To je téměř 30 procent z částky na celé období. Na jarní kolo výzev je v tomto roce určeno 1,2 miliardy korun. Do podzimu tohoto roku by tedy mělo být rozděleno či vázáno zhruba 6,88 miliardy korun. To činí 46 procent z celkové částky na celé období. Za tři roky tedy bude alokována zhruba polovina z celkové částky. Schvalování žádostí je proto naopak ve značném předstihu oproti finančnímu plánu. Předpokládá se v něm částka alokovaných prostředků zhruba 4,24 miliardy korun do konce roku 2009, čili asi 29 procent.
Právě na prioritní osu tři Integrovaný rozvoj území – aktivity revitalizace městských center, volnočasové, školství a podobně – bylo určeno nejvíce prostředků, zhruba 2,66 miliardy korun včetně těch na takzvané IPRM čili projekty měst Kladna a Mladé Boleslavi z celkových 5,68 miliardy korun na dosud vyhlášené výzvy. Je to téměř 47 procent ze všech dosud nabídnutých prostředků žadatelům. Prostředky se zde přidělovaly rychleji, než předpokládají strategické dokumenty schválené Evropskou komisí. Žadatelé s projekty na revitalizaci městských center či volnočasové aktivity, respektive školství měli již příležitost podat své žádosti a mnoho dalších ještě mít budou. První z nich bude v podzimním kole výzev. Jde o oblasti se značným předstihem v čerpání oproti rozpisu prostředků na jednotlivé roky stanovenému ve strategických dokumentech pro ROP Střední Čechy.
Také oblasti určené v jarních výzvách mají své indikátory, dle nichž se bude hodnotit plnění cílů ROP Střední Čechy. Bez schválení kvalitních projektů v těchto aktivitách nemohou být cíle a indikátory v ROP Střední Čechy splněné.
Kromě uvedených aktivit je součástí jarních výzev i oblast zdravotnictví, jež je jednou z priorit kraje. V ní bylo dosud rozděleno zhruba 210 milionů korun, tedy méně než na oblast revitalizace městských center či volnočasové aktivity nebo školství. Částka 660 milionů korun je indikativní a lze ji použít v rámci ROP Střední Čechy pro oblast zdravotnictví. To znamená, že oblast zdravotnictví není novou prioritou Středočeského kraje. Patří totiž mezi investiční priority pro financování středočeských investic z fondů EU od schválení ROP Střední Čechy v roce 2007 Evropskou komisí. Konstatování, že „předchozí Regionální rada předběžně přislíbila obcím část z 660 milionů korun na revitalizaci měst nebo volnočasové aktivity“, není v souladu s realitou. Tato výzva bude otevřená pro oblastní a městské nemocnice zejména proto, že dotace z fondů EU jsou určené především na projekty veřejnoprávních subjektů.
Tomáš Novotný
ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy
(Poznámka redakce: Psaní velkých písmen je ponecháno tak, jak je úřad sám užívá.)