Členové Unie malých a středních podniků (SME) se v souvislosti s rozhodnutím Spolkové republiky Německo ukončit provoz všech jaderných elektráren obávají negativních dopadů na ceny elektřiny v budoucích letech.
Foto: Profimedia.cz
Německo plánuje do roku 2020 snížit spotřebu elektřiny o deset procent a do roku 2022 plánuje uzavřít všechny své jaderné elektrárny.„Je to definitivní rozhodnutí, poslední tři jaderné elektrárny budou fungovat do roku 2022,“ sdělil včera ráno německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen po setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou. Berlín navíc plánuje zdvojnásobit podíl energie pocházející z obnovitelných zdrojů na 35 procent, a to do roku 2020. Současně chce splnit svůj závazek, který spočívá ve snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent.
„Současný vývoj v Německu vyvolává mezi malými a středními podniky oprávněné obavy z navyšování cen elektrické energie v příštích letech,“ upozorňuje předseda Unie malých a středních podniků David šeich a zároveň dodává: „Už dnes musí podnikatelé počítat s nárůstem cen za elektřinu v řádu několika procent v příštím roce v souvislosti s rozvojem fotovoltaiky.“
Zvýšená poptávka po dodávkách elektrické energie do Německa logicky povede k nárůstu cen energií v ČR. Pokud Bundestag návrh schválí a Německo přistoupí k záměru uzavřít všechny jaderné elektrárny do roku 2022, bude to další těžká rána pro české podnikatele. „Případné zdražení elektřiny a s ním spojené navyšování nákladů pro podnikatele pochopitelně povede k nárůstu koncových cen produktů, což pocítí všichni obyvatelé,“ uzavírá šeich.