Federální program...
Celý podtitul: Federální program finanční pomoci klade příliš mnoho podmínek, než aby přitahoval bankovní domy, které nemají potíže
Když společnost Smithtown Bancorp požádala loni o peníze ze záchranného programu amerického ministerstva financí představujícího 700 miliard dolarů, vrchní ředitel Bradley E. Rock se domníval, že banka z Hauppauge ve státě New York bude moci tuto hotovost použít k posílení úvěrování. Potom politici začali prosazovat podmínky pro poskytování nabízeného kapitálu a Rock usoudil, že peníze je lepší oželet. Koncem ledna odmítl investici od vlády ve výši 37,8 milionu dolarů. „Nikdy bych nesouhlasil, aby nám Kongres říkal, jaké úvěry bychom měli, či neměli poskytovat,“ prohlašuje Rock.
Mnoho největších amerických bank žádá o druhou porci pomoci. Současně však roste počet malých a regionálních bank, které vládní pomoc zcela odmítají. Zdravé věřitele znepokojuje, že jim regulátoři budou diktovat, jak strukturovat dividendy, odměňovat manažery nebo dělat akvizice. Navíc jim působí starost, že vláda bude zavádět úvěrové kvóty nebo je nutit poskytovat půjčky, které nemusejí být v jejich nejlepším zájmu.
Strach je natolik všudypřítomný, že by mohl omezit schopnost vlády oživit ekonomiku. Regulátoři doufají, že poskytováním hotovosti přímo bankám znovu nastartují úvěrové trhy. Vláda však patrně neočekávala, že by tuto příležitost odmítli někteří z nejsilnějších věřitelů – ti, kteří by federální prostředky nejspíše dali přímo do nových půjček. Naopak slabší banky, které potřebují hotovost, aby se prostě udržely nad vodou, si nemohou dovolit vložit do půjček veškerý čerstvý kapitál.
Rozdíl mezi největšími americkými bankami a jejich menšími bratry je zřetelný. Výzkumná firma SNL Financial uvádí, že velké banky, jež plní titulní stránky novin, mají zhruba devět dolarů kapitálu na každých sto aktiv. Malí a regionální hráči mají na každých sto dolarů aktiv více než třináct kapitálu. S lepším kapitálovým polštářem a menším vystavením rizikovým úvěrům mohou tyto banky využívat hotovost k podpoře úvěrování. „Nedáme-li do pořádku komerční banky, na Wall Streetu se toho moc nezmění,“ prohlašuje Walter G. Moeling, konzultant z právní firmy Bryan Cave.
Situaci ani neprospívá, že zdravé banky se obávají, že na nich ulpí stigma žadatelů o vládní podporu. Už od podzimu, kdy byl ohlášen plán záchrany ekonomiky, investoři nemilosrdně buší do akcií věřitelů, kteří přijímají pomoc. „Mnoho bank bylo rozpolcených, zda žádat, či nežádat o pomoc,“ říká newyorský bankovní inspektor Richard H. Neiman, jeden z regulátorů dohlížejících na program záchrany ekonomiky.
Celkem se rozhodlo nepřijmout peníze přes 50 bank. Minulý měsíc bylo schváleno dvacet milionů dolarů pro Legacy Bancorp z Pittsfieldu v Massachusetts, ale banka prohlásila, že si peníze nevezme. Mechanics Bank z kalifornského Richmondu stáhla svou žádost o 60 milionů dolarů.
Peyton R. Pattersonová, vrchní ředitelka NewAlliance Bank, se ani neobtěžovala vyplňovat formulář. Nechtěla riskovat omezení zpětného odkupu akcií banky a výplat dividend. Tato banka z New Havenu, která udržovala vysoké úvěrové normy v době boomu, měla to štěstí, že unikla potížím. Na rozdíl od podobných institucí, které řeší historické ztráty, se příjmy banky NewAlliance loni téměř zdvojnásobily na 45,3 miliony dolarů, protože se úvěrování zvýšilo o 38,5 procenta. O nabízené pomoci Pattersonová říká: „Rychle jsme pochopili, že nám ony peníze nepřinesou žádné výhody.“
Tabulka s. 30:
Normální byznys
Mnoho bank, které nepřijímají federální pomoc, posiluje úvěrování
Banka Nárůst úvěrů*
New York Community 13,2 %
Chemical Financial 4,1 %
Dime Community 12,6 %
Smithtown Bankcorp 57,4 %
S. Y. Bancorp 13,7 %
Pramen: SNL Financial
Poznámka: Třetí čtvrtletí 2008 oproti stejnému období roku 2007
Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Jiří Kasl