Menu Zavřít

Malé reaktory pro armádu. Pentagon nezahálí, zadal zakázku třem firmám

29. 3. 2020
Autor: Alex Fox Echols Iii/Planetpix / Zuma Press / Profimedia

Americká armáda vypsala soutěž na vývoj malých mobilních jaderných reaktorů pro armádu. Prototyp má být testován od roku 2023. V roce 2027 už mají reaktory pomáhat vojákům jako zdroj energie.

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že uzavřelo smlouvu se třemi firmami na výrobu malých mobilních jaderných reaktorů. Záměrem je zvýšit akceschopnost americké armády na území Spojených států i v zahraničí.

Zakázku na konstrukci malého reaktoru získaly společnosti BWX Technologies, Westinghouse Government Services a X-energy. Výše kontaktů se pohybuje od 12 do 14 milionů dolarů (290 až 339 milionů korun) pro každou firmu, uvedl web DefenseNews.

Firmy mají dva roky na to, aby představily design malého reaktoru. Pak by mělo dojít k testování prototypu, jehož výkon by měl být mezi 1 až 10 megawatty. Projekt podporuje i americké ministerstvo energetiky. Jaderné zdroje se budou používat pro provoz vojenských základen.

Reaktory by měly být dostatečně malé na to, aby mohly být převáženy po silnici, železnici, po moři i letadlem. Testování prototypů má začít v roce 2023, od roku 2027 mají být zdroje dostupné pro použití v armádě, potvrdil mluvčí ministerstva obrany Mike Andrews.

Mikrobloky zajistí armádě energetickou bezpečnost také pro případy útoku na energetickou síť, která může být kromě fyzického napadení vyřazena i kybernetickým útokem, plánuje Pentagon.

O malé reaktory armáda projevila zájem už v roce 2010, ale studie proveditelnosti dospěla k tomu, že v té době byly dostupné reaktory příliš velké.

Jonathan Cobb z World Nuclear Association, jež podporuje využívání jaderné energetiky ve světě, vysvětlil, že v současnosti se vyvíjí a vyrábí tři druhy malých reaktorů. Modulární reaktory o instalovaném výkonu 20 až 300 MW, jejichž vývoj finišuje a měly by být dostupné na trhu v průběhu několika let.

Další kategorií jsou reaktory o výkonu 10 až 100 MW a používají se například v ledoborcích. Ruská plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov využívá dva zdroje, každý o výkonu 35 MW.

Třetí kategorií jsou takzvané mikroreaktory, o které má zájem Pentagon. Tento druh je ale technologicky zatím nejméně prozkoumán, dodal Cobb. Komerčně by mohl být dostupný mobilní zdroj energie nejdříve po roce 2025, spíše ale až po roce 2030, odhadl britský odborník.

bitcoin_skoleni

Zdroj:
defencenews.com

  • Našli jste v článku chybu?