Menu Zavřít

Malíř bot a mýtů

19. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Kulturní tip

I když životní osudy Václava Brožíka bývají líčeny ve stylu pohádky, kterak chudý chlapec vlastní pílí ke štěstí přišel, ve skutečnosti měl Brožík strašnou smůlu. Byl totiž posledním svého druhu. Žil podle ideálu, který následující generace umělců zcela odvrhla, a na dlouho se stal téměř ztělesněním všeho, co bylo na minulé epoše špatné.
V roce 1878 získal tehdy sedmadvacetiletý malíř zlatou medaili na pařížském Salonu a takřka přes noc se stal slavným a vyhledávaným umělcem. Když se o rok později ještě přiženil do rodiny bohatého obchodníka s uměním Charlese Sedelmeyera, pronikl do pařížské společnosti a zbavil se veškerých existenčních starostí. V následujících dvou desetiletích šel od úspěchu k úspěchu. Vystavoval od Varšavy po New York, vyučoval na pražské Akademii a maloval oficiální zakázky pro Prahu i pro Vídeň. Ohromné pracovní nasazení se ale podepsalo na jeho zdraví. Zemřel předčasně v dubnu 1901 v Paříži.
Brožík se svým životem a dílem snažil naplnit renesanční ideál umělce-kavalíra. Tedy ideál, který byl na konci 19. století již anachronismem. Prosazovala se představa umělce-bohéma, jenž žije na okraji společnosti a jehož dílo docení až následující generace. Úspěch u společenské smetánky začal být vnímán bezmála jako důkaz uměleckého selhání. Nesmírně pracovitý Brožík, který žil hlavně uměním, se tak i pro vlastní žáky stal pouhým malířem „perfektně provedených šlechtických bot“.
Patos Brožíkových historických výjevů je i nám většinou cizí a často spíše než finální malby dokážeme ocenit jednotlivé přípravné studie. Přesto jsme vůči Brožíkovi mnohem méně kritičtí než někdejší průkopníci moderny. Kdyby ničím jiným, jsou jeho obrazy působivým svědectvím o hodnotách a mýtech české společnosti na konci 19. století, o její sebeprezentaci i vysoké kulturní úrovni. S odstupem sta let se svět pozdní měšťanské kultury jeví jako krásný sen. Marcel Proust by jistě souhlasil.

bitcoin_skoleni

Václav Brožík (1851 - 1901)
Národní galerie v Praze - Valdštejnská jízdárna, do 4. května 2003
otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
vstupné: 100 Kč, snížené 50 Kč

  • Našli jste v článku chybu?