Menu Zavřít

Málo papírování, více míst

17. 3. 2008
Autor: Euro.cz

PLÁNY EVROPSKÉ UNIE PRO FIRMY - Úředníci Evropské unie si lámou hlavu, jak zlepšit podmínky tak, aby se firmy staly zdrojem dalších pracovních míst a uspěly na globalizovaném trhu. Pomoci má plánované snížení administrativy, ale i lepší přístup k novým technologiím.

Největší brzdou dalšího rozvoje menších firem je podle podnikatelů administrativní zátěž. Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen uvádí, že v průměru 3,5 procenta hrubého domácího produktu v Evropské unii padne na „různé papírování, statistiky, informace“. A právě tady vidí Evropa možnost, jak malým a středním firmám zamést cestičku. Požadavky byrokratů jsou totiž největší překážkou především pro malé firmy, které nemají tolik zaměstnanců.

Komise přijala nový přístup k tvorbě právních předpisů, vstřícný k malým a středním podnikům. Ruší totiž zbytečné předpisy a dělá všechno pro zjednodušení byrokracie. Cílem evropských úředníků je snížit byrokratickou zátěž do roku 2012 až o jednu čtvrtinu. Celkem by opatření měla firmám ušetřit až 1,3 miliardy eur. Například drobní podnikatelé v potravinářském průmyslu (pekaři, řezníci nebo malé obchody s potravinami) tak nebudou muset v budoucnu vést záznamy o plnění přísných hygienických norem a postupů jako třeba velké supermarkety.

Unie současně mapuje, kde a jak bude možné omezit další nadbytečné administrativní požadavky. Zaměří se přitom na oblasti, jako je zaměstnanost, zdanění, zemědělství nebo statistika. „Posledním krokem je příprava Aktu pro malé podniky. Zkusíme do něj zapracovat všechny problémy,“ slibuje Verheugen.

Dalším krokem Evropské komise je usnadnit malým a středním podnikům získávání úvěrů od bank tím, že poskytuje záruky. Finanční nástroje spravuje Evropský investiční fond a peníze jsou přidělovány institucemi, jako jsou například banky nebo investiční fondy. Na tento účel byla pro období 2007 až 20013 vyčleněna více než jedna miliarda eur. Kritéria přidělování prostředků pro malé a střední firmy je možné najít na internetové adrese http://www.eif.org/jeremie.

PARTNEŘI A KONTAKTNÍ MÍSTA PROJEKTU

Brno: Regionální hospodářská komora – www.rhkbrno.cz

Liberec: Výzkumný ústav textilních strojů – www.vuts.cz, Arr – Agentura regionálního rozvoje – www.arr-nisa.cz

Ostrava: Podnikatelské a inovační centrum – www.bicova.cz, Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje – www.khkmsk.cz

Pardubice: Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje – www.rrapk.cz

Praha: Technologické centrum Akademie věd ČR – www.tc.cz, Centrum pro regionální rozvoj ČR – www.crr.cz

Plzeň: Podnikatelské a inovační cenrum Bic Plzeň – www.bic.cz

Ústí nad Labem: Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje – www.rra.cz

Znojmo: Jihomoravské inovační centrum – www.jic.cz

Vše v jedné škatulce

Komise také pomáhá vyhledat malým podnikům vhodné obchodní partnery v zahraničí. Zřídila rozsáhlou síť Enterprise Europe Network. Jejím úkolem je bezplatně pomáhat těm, kteří chtějí rozšířit podnikání do jiných zemí, potřebují poradit s podnikáním nebo investicemi či s možnostmi financování z evropských zdrojů. Malé a střední podniky se díky této síti mají lépe dostat k výhodám, které přináší jednotný evropský trh.

bitcoin_skoleni

Ukazuje se, že i když jednotný trh funguje a mnoho malých firem má přeshraniční trh jen pár kilometrů od svého sídla, většina z nich stále působí jen v domovské zemi. Hlavními důvody jsou jazykové bariéry, přetrvávající rozdíly v předpisech, nedostatečný přístup k financím a neznalost cizích trhů. Komise chce tyto bariéry odstraňovat. Centra mají k dispozici databázi s profily podniků. Proto se zájemci, kteří chtějí rozšířit prodej do dalších zemí, mohou obracet na nejbližší z více než pěti stovek kontaktních míst sítě v téměř čtyřiceti zemích Evropy. Tato síť se má také zasazovat o to, aby malé a středně velké firmy měly lepší přístup k novým technologiím a mohly čelit celosvětové konkurenci.

Do sítě patří i výzkumné ústavy, univerzity a technologická a inovační centra, která mají sloužit Evropské komisi jako zdroj informací o potřebách podnikatelů. Zájemce na jednom místě získá informace a služby, které potřebuje. Nebude se už muset obracet na další instituce. V České republice činnost národní sítě jako součásti Enterprise Europe Network zajistí projekt BISONet (Business and Innovation Support Network).

  • Našli jste v článku chybu?