Cestovatelé po českých, moravských a slezských minipivovarech si jistě všimli, že řada podniků vaří na technologii vyrobené v Pacovských strojírnách. Jejich varny fungují třeba v královédvorském Tamboru, Ctiněvsi, Zichovci či krkonošském Trautenberkovi. I proto stojí výlet na Vysočinu za to. Díky dlouhé roky fungujícímu Rodinnému minipivovaru Pacov.
Firmu vede Vladislava Němcová, samotnou výrobu má na starost syn Luboš Němec. Pivovar postavil jeho otec, kvůli zdravotním problémům ale všechno předal do rukou nyní dvaadvacetiletého Luboše. „Budování začalo v roce 2009, o rok později vznikla první várka,“ popisuje mladý sládek. I když mu tehdy bylo jen dvanáct let, s rozjezdem rodinné firmy ve spodních patrech bývalé pacovské fabriky na obalování potravin prý usilovně pomáhal. Boural zdi, házel mláto nebo stáčel lahve.
„Chtěl jsem kreslit baráky, ale pak jsem si uvědomil, že doma máme pivovar,“ popisuje Luboš Němec, jak se po základní škole rozhodl, že se půjde učit do Veselí nad Lužnicí na sládka. „Nastupoval jsem do prváku a ani jsem nepil pivo,“ směje se.
Rodinný minipivovar Pacov dnes vaří 500 hektolitrů ročně, což je maximum možného, a v dohledné době potřebuje svou kapacitu rozšířit. Němec už má i vhodný prostor – je v rozlehlé hale v patře nad současnou varnou, kde dřív sídlil i autoservis.
Letos, kdy pivovar oslaví deset let fungování, to ale každopádně nebude.
Nicméně výročí se v Pacově oslaví. I proto, že je to už 50 let, co přestal vařit velký panský pivovar. Luboš Němec chystá kompletní rebranding své značky, čímž by chtěl omladit image firmy.
A i když prý občas přicházejí nabídky, aby šel sládkovat jinam, z Pacova se nechystá. „Tady budu furt. Pivovar stojí na mně. Nemám člověka, kterému bych to předal,“ zamýšlí se Němec, který nicméně pomáhal se spuštěním několika dalších minipivovarů v republice.
Výtečný speciál NEIPA
Z Pacova jsme si odvezli několik lahví. Ujít nám nemohla hlavně zdejší světlá jedenáctka Golem, která je základním produktem. Ležák se 4,7 procenta alkoholu vzniká z českého, bavorského a karamelového sladu a čtyř odrůd chmele (Premiant, Sládek, Vital a Žatecký poloraný červeňák).
Pivo působí velmi svěže, v chuti rezonuje především dobrá hořkost a celkově má dobrou pitelnost.
Že sládek umí i svrchní kvašení, dokazuje nesmírně pitelný speciál Juicy Hazy Piece NEIPA. Pivo voní ananasem, v chuti má hlavní slovo příjemná kyselkavost a ovocitá svěžest. Toto je prostě jedno z nejlepších piv NEIPA uvařených v Česku.
Rodinný minipivovar Pacov
Jana Autengrubera 318, Pacov
Sládek: Luboš Němec ml.
Nabídka: spodně a svrchně kvašená piva
a speciály
Co doporučujeme: skvěle pitelný Juicy
Hazy Piece NEIPA
Prodej piva: ve skleněných i PET lahvích
v pivovarském výčepu
Otevřeno: St, Čt 17.00–21.00),
Pá, So 17.00–23.00