Desátý ročník soutěže hodnotil manažery ve třech nových kategoriích Nadprůměrných českých manažerů přibývá, stále jich však není dost. Manažery roku 2002 se stali generální ředitelka TOP hotelu Praha Ludmila Koutská a předseda představenstva stavební společnosti SSŽ Bořivoj Kačena.
Desátý ročník soutěže hodnotil manažery ve třech nových kategoriích
Nadprůměrných českých manažerů přibývá, stále jich však není dost.
Manažery roku 2002 se stali generální ředitelka TOP hotelu Praha Ludmila Koutská a předseda představenstva stavební společnosti SSŽ Bořivoj Kačena. Ten zdůraznil, že zahraniční vlastník (francouzská stavební firma, která vlastní prostřednictvím firmy Eurovia v SSŽ více než 90 procent akcií) je „manažersky cepuje“ už od roku 1992. Za manažerské know-how pak označil postup, kdy vedoucí nejdříve přesvědčí argumenty a potom rozhodne. Koutská konstatovala, že největší rezervy v hotelnictví jsou v odbornosti a profesionalitě zaměstnanců. „Můžeme mít u hotelu třeba zlaté kliky, ale dokud nebudeme mít zaměstnance dokonalými profesionály, nebude nám to nic platné,“ řekla. Pokud jde o případné výhody, jaké by získaný titul mohl přinést při jednáních o zakázkách, je Kačena skeptický. Podle něho je spíš třeba počítat s variantou, kterou charakterizuje následující vtip: Víte, jaký je rozdíl mezi kádrovou politikou a pěstováním žampionů? Žádný, vystrčíš hlavičku, a šmik. Za živý důkaz toho se po slavnostním vyhlášení nejlepších manažerů označil bývalý šéf Severomoravské energetiky Tomáš Hüner. Ten sice získal titul manažera odvětví služby pro podniky 2002, ovšem v únoru letošního roku byl ze své funkce odvolán.
Kritéria hodnocení se mění
V letošním desátém ročníku soutěže, kterou pravidelně vyhlašuje Česká manažerská asociace, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Manažerským svazovým fondem, se na nominační listině ocitlo 56 finalistů. Řídící výbor soutěže vyhlásil nové kategorie: Manažer odvětví, Vynikající manažer malé firmy (do 50 zaměstnanců) a Vynikající manažer střední firmy (do 250 zaměstnanců).
Důležitý je hlavně novátorský přístup
Podle předsedy hodnoticí komise Jaroslava Jiráska se v letošním ročníku využívaly jiné metody hodnocení než v prvních ročnících, kdy se manažeři potýkali s transformací, privatizací a restrukturalizací. Komise se shodla na tom, že v současnosti nejde už jen o dobré výsledky ve sledovaném období, ale o velký, co možná novátorský vklad do řízení firem. Vytáhne-li manažer firmu z problémů, je to pozoruhodné. Ale ještě pozoruhodnější je, když toho dosáhne novým objevným způsobem, který rozšiřuje poznání, jak překonávat například krize. Jirásek ocenil, že se daří do povědomí české veřejnosti uvést fakt, že schopných podnikatelů a manažerů přibývá. Zároveň však upozornil na to, že průměr českého řízení za mnoho nestojí.
Výsledky soutěže Manažer roku 2002
Titul Jméno Firma
Manažer roku Bořivoj Kačena SSŽ
Manažerka roku Ludmila Kautská TOP hotel Praha
Manažer malé firmy Václav Bulín ZD Štichovice
Manažer střední firmy Petr Hanzlík Olympus C&S
Manažeři odvětví:
zemědělství Bohuslav Chudomel ZD Krchleby
výroba kovů František Borák Válcovna trub
chemie Stanislav Husník Styl
nekovové výrobky Pavel Šedlbauer Glaverbel Czech
strojírenství František Kulovaný Baest
elektrotechnika Stanislav Adamec OEZ
zpracování dat Zbyněk Eiselt TietoEnator ISS
zpracovatelský průmysl Rostislav Dvořák Vývoj, oděvní družstvo
stavebnictví Bořivoj Kačena SSŽ
obchod Petr Hanzlík Olympus C&S
komponenty pro auta Ervín Apellfeld Lucas Varity
doprava Jaroslav Hanák FTL First Transport Line
cestovní ruch Zbyněk Šafařík Orea
zdravotnictví Pavel Brůna Nemocnice Na Homolce
finance Zdeněk Vrožina Hutnická zam. pojišťovna
služby podp. podnikání Martin Tlapa CzechTrade
služby pro podniky Tomáš Hüner Severomor. energetika