Fotbaloví trenéři se stávají stále většími hvězdami a ti nejlepší vydělávají stejně jako nejšikovnější hráči. Dosáhli toho mimo jiné díky Alexi Fergusonovi
Alexander Chapman Ferguson vydržel na lavičce Manchesteru United dvacet sedm let. Rodák z glasgowské čtvrti Govan se ale především výrazně zasloužil o to, že řemeslo trenéra fotbalového týmu získalo uznání. Díky Fergusonovi anglický fotbal zavedl pojem manager. Udělal totiž z pozice sportovního ředitele týmu vysoce profesionální úřad se zodpovědnostmi ale i odměnami špičkových manažerů. A nesvědčí o tom pouze šlechtický titul sir, který mu před lety propůjčila britská královna Alžběta II.
Diamanty na lavičce Fotbaloví trenéři se stávají stále většími hvězdami. Nejčastěji se mluví o nejlépe placeném kouči světa, Portugalci Josém Mourinhovi, který si měsíčně v přepočtu vydělá okolo 32 milionů korun. Teplický fotbalový klub, který jako první v Česku zveřejnil podrobné informace o mzdách, loni zaplatil na odměnách hráčům a celému realizačnímu týmu asi 36 milionů. Za celý rok! A to jsou Teplice mezi tuzemskými kluby považovány za jeden z nejlépe finančně zajištěných týmů.
Nepřekvapí, že Mourinho pobírá mnohem více peněz než všichni čeští trenéři dohromady.
Nevede si však špatně ani v porovnání s nejlépe placeným fotbalistou světa. Nejnovější smlouva zaručuje Argentinci Lionelu Messimu v CF Barcelona plat a odměny v přepočtu nějakých 35 milionů korun měsíčně.
Mourinho navíc není jedinou trenérskou hvězdou současnosti. Ze žebříčku třiceti nejlépe placených koučů světa, který sestavila brazilská sportovně-obchodní poradenská společnost Pluri Consultoria, jich dvanáct pobírá v přepočtu přes deset milionů korun měsíčně. A v letním přestupovém období se čeká více změn na lavičkách nejlepších fotbalových týmů. Bude dalším rekordmanem v odměňování trenérů Chelsea, Arsenal, nebo snad Paris Saint Germain? Anebo jím zůstane Real Madrid?
Jedna změna se dokonce už odehrála. Bývalý trenér CF Barcelona Josep Guardiola, který se španělským týmem vyhrál doslova, co se dalo, se od příští sezony upsal na tři roky německému Bayernu Mnichov. Výše jeho platu se zatím neobjevila. Až se tak stane, dá se očekávat, že bude atakovat horní příčky finančních příjmů. Vždyť odcházející Jupp Heynckes končil jako dvanáctý nejlépe placený trenér na světě s měsíční gáží jedenáct milionů korun. Na odchod přitom Heynckes ještě dostane bonusy za finálovou účast v Lize mistrů a zřejmě se vzhledem ke svým úspěchům s bavorským klubem dlouho nudit nebude.
V konkurenční Borussii Dortmund zase sedí na lavičce trenérský diamat jménem Jürgen Klopp. Stejně jako Heynckes přivedl svůj „juniorský“ tým do letošního finále Ligy mistrů a jeho jméno už se skloňuje v mnoha věhlasnějších a finančně atraktivnějších evropských destinacích. Právě Klopp by se mohl stát skokanem roku a polepšit si z měsíčního platu v přepočtu kolem čtyř milionů korun na několikanásobek. Jak to, že jsou fotbaloví trenéři čím dál oceňovanější? Pod kontrolou Sir Alex projevil letos v květnu v jedenasedmdesáti letech soudnost i genialitu, s níž tvořil z mladičkých nadějí hráče světového formátu typu Davida Beckhama, Garyho Nevillea či Paula Scholese. Nejenže odstoupil na vrcholu, když jeho tým po loňské pauze opět vybojoval ceněný titul v Premier League. Zároveň mohl demonstrovat, proč je tak ceněným manažerem.
Ferguson mezi fotbalovými trenéry zavedl do té doby neslýchané věci. Po svém nástupu v roce 1986 k týmu Manchester United začal stavět na nohy potácející se klub, kterému hrozil nejen ekonomický, ale i sportovní bankrot. Spojil pobyt na trávníku s vysedáváním v kanceláři, sledováním videa a objížděním desítek zápasů týdně. Co on viděl malých kluků, které vzal do akademie United, kterou postupně budoval… Ferguson totiž nebyl jen obyčejným fotbalovým trenérem, který by s hráči piloval techniku či dřel kondici, zároveň se staral o přestupy, sledování hráčů a celkový rozvoj klubu. Někdo by to nazval megalomanstvím, monopolem v rukou jednoho člověka. Fungovalo to však skvěle.
Manchester United je dnes nejcennější fotbalovou značkou na světě. A to před dvaceti sedmi roky skutečně nebyl. Vždyť americký časopis Forbes vyčíslil současnou hodnotu klubu na 3,165 miliardy dolarů, tedy přes 63 miliard korun. Nebylo by fér tvrdit, že se takové hodnoty dobral pouze díky Alexi Fergusonovi. Ale on udal United směr, on uvážlivě vybíral hráče do týmu, kteří mu pomohli vytvořit báječně fungující kolos na fotbalové výsledky i na peníze.
Alex Ferguson byl dlouho nejlépe placeným fotbalovým trenérem na světě. Majitelé United pochopili, že hlavně díky němu tým vystoupal na vrchol, a dokázali ho odměnit. Miliony liber ročního platu mu ve Velké Británii nikdo nezáviděl. Ferguson si na sebe totiž vydělával sám. Manchester United dovedl k výhrám v milionové Lize mistrů, která je i pro tak dobře zajištěný klub zlatým dolem. Unikátně zpeněžil hráče, které vychoval anebo pořídil za „pár drobných“.
O schopnostech Fergusona výhodně nakupovat a prodávat svědčí mimo jiné příběh českého fotbalisty Karla Poborského. Ten přišel do United po stříbrném mistrovství Evropy v roce 1996. Poborský sice v Manchesteru pobyl jen něco málo přes rok a na Silvestra 1997 se už zase stěhoval, tentokrát do Benfiky Lisabon. Ferguson přitom Poborského koupil ze Slavie Praha za 143 milionů korun, od Benfiky za něj inkasoval v přepočtu 170 milionů. Zisk za osmnáct měsíců 27 milionů.
Ještě větší výdělek si Manchester připsal díky jednomu mladému fotbalistovi z Madeiry.
Cristiana Ronalda si Alex Ferguson vyhlédl také a v roce 2003 za něj zaplatil 15 milionů eur. Tehdy bylo Portugalci osmnáct let a taková sázka, bez ohledu na jeho mimořádný talent, vypadala šíleně. Nicméně o šest let později za Ronalda Real Madrid zaplatil 94 milionů eur.
České temno Když v novém tisíciletí vtrhli do fotbalu „noví Rusové“, arabští šejci a Číňané, roztočila se spirála platů fotbalistů. A následně šly nahoru i mzdy trenérů, přičemž v případě těch nejlepších nebo těch s nejlepší sebeprezentací někdy i překonaly platy špičkových hráčů. Jednou se to dokonce dotklo českého fotbalu. To když národní tým vybojoval bronz na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku. Tehdejší trenér národního týmu Karel Brückner údajně inkasoval dvojnásobek toho, co špičkoví hráči Pavel Nedvěd, Karel Poborský či Tomáš Rosický. A to šlo o miliony korun.
V současnosti žádný český trenér nepobírá částky, které by se mohly byť zdaleka blížit platům nejlepších koučů světa. Patrně nejlépe si finančně vedli v nedávné minulosti Vlastimil Petržela, který trénoval v letech 2002 až 2006 Zenit Petrohrad, a Zdeněk Ščasný, jenž vedl v sezoně 2004 až 2005 Panathinaikos Athény.
Současným rekordmanem v českých podmínkách pravděpodobně bude plzeňský Pavel Vrba s částkou kolem 400 tisíc korun měsíčního platu. To je ovšem nutno brát s rezervou, protože na rozdíl od civilizované Evropy se výdělky v Česku tají (až na zmíněnou čestnou výjimku Teplice). Přesto je známo, že Michal Bílek je jedním z nejhůlight ře placených reprezentačních koučů v Evropě a možná na světě. Jeho třímilionový roční plat totiž přibude Josému Mourinhovi na kontě za pouhé tři dny.
Rekord na dosah Odchod Alexe Fergusona byl nečekaný pro leckoho, ale on sám si ho dobře promyslel.
Stejně jako svého nástupce na lavičce United, kterým se stal dosavadní trenér Evertonu David Moyes. Přestupem Sira Alexe z trenérskomanažerské pozice do ředitelského křesla ušetří nejspíše i samotný klub. Těžko si myslet, že bude dál pobírat svých skoro dvacet milionů korun měsíčně. A nemyslitelné je i to, že by Moyes dostal Fergusonovu dosavadní mzdu. Zvláště když v Evertonu pobíral měsíčně v přepočtu 7,5 milionu korun.
Nástupce Fergusona se vyřešil bleskurychle, přesto se spekuluje, že letos padnou nové rekordy. A trenéři, kteří změní klub, se mohou těšit na nové smlouvy s výrazně lepšími podmínkami. Nejpravděpodobnějším kandidátem na přestup léta je znovu José Mourinho. Sezona v Realu Madrid mu nevyšla podle představ, objevily se informace o neshodách s některými hráči. A navíc nového trenéra hledá ruský majitel Roman Abramovič pro svou londýnskou Chelsea, protože současný španělský manažer Rafael Benítez se neosvědčil a po sezoně končí.
Mourinho své schopnosti prokázal nejen tím, že usmlouval nejvyšší plat v branži. V Chelsea, Interu Milán i Realu Madrid s týmy vybojoval spoustu trofejí, a pokud by se vrátil k Abramovičovi, nelze očekávat že za méně, než kolik bere v současnosti. Potenciálním rekordmanem se ale také může stát Mourinhův případný nástupce na lavičce Realu Madrid. Zvláště pokud by to byl dosavadní kouč Paris Saint Germain Carlo Ancelotti, jinak zatím druhý nejlépe placený trenér na světě, bylo by to pravděpodobné. Jedna jistota momentálně pro trenéry existuje: jejich platy zatím stropu nedosáhly. l Vít Chalupa • spolupracovník redakce
Ti, kteří honí hráče za míčem
Měsíční platy fotbalových trenérů v korunách
Jméno Tým Částka
José Mourinho Real Madrid 32 milionů
Carlo Ancelotti Paris St. Germain 28,4 milionu
Marcelo Lippi Kuang-čou (Čína) 22,7 milionu
Alexander Ferguson Manchster United 19,8 milionu
Arséne Wenger Arsenal Londýn 19,5 milionu
Guus Hiddink Anži Machačkala 17,5 milionu
Fabio Capello ruská reprezentace 16,4 milionu
Tito Vilanova FC Barcelona 14,6 milionu
José Camacho čínská reprezentace 12,5 milionu
Roberto Mancini Manchester City 12,5 milionu
Frank Rijkaard reprezentace Saúdské
Arábie
Jupp Heynckes Bayern Mnichov 11 milionů
André Villas-Boas Tottenham Hotspur 9,4 milionu
Harry Redknapp Queens Park Rangers 8,3 milionu
Jorge Jesus Benfica Lisabon 8,3 milionu
David Moyes ex-Everton 7,5 milionu
Manuel Pellegrini Málaga CF 7,5 milionu
Paulo Autori katarská reprezentace 7,5 milionu
Abel Braga Fluminense (Brazílie) 7,3 milionu
Luciano Spalleti Zenit Petrohrad 7 milionů
Antonio Conte Juventus Turín 6,3 milionu
Cesare Prandelli italská reprezentace 6,3 milionu
Vanderelei
Luxemburgo
Muricy Ramalho Santos (Brazílie) 6,3 milionu
Tite Corinthians (Brazílie) 6,3 milionu
Ottmar Hitzfeld švýcarská reprezentace 5,5 milionu
Joachim Löw německá reprezentace 5,2 milionu
Marcelo Bielsa Athletic Bilbao 5,2 milionu
Martin O´Neill Sunderland 5,2 milionu
Roy Hodgson anglická reprezentace 5,2 milionu
Zdroj: Pluri Consultoria, brazilská sportovně-obchodní poradenská společnost