Makroekonomické údaje z české ekonomiky zveřejněné v říjnu trhy rozhodně nepotěšily. Zklamání přinesla především průmyslová produkce, a to i po očištění o rozdílný vliv podnikových dovolených v letošním a loňském roce. Nezaměstnanost dále rostla, dynamika maloobchodních tržeb se opět dostala do červených čísel a struktura spotřebitelské inflace ukázala na pokračující slabé poptávkové inflační tlaky.
V porovnání s prognózou České národní banky se tak potvrzují spíše protiinflační tendence. Lepší budoucnost v následujících měsících neslibují ani předstihové indikátory. Český PMI index z průmyslu se propadl hlouběji do pásma, které značí zpomalení ekonomické aktivity. Uvolňování měnových podmínek ze strany ČNB tak bylo logickým krokem.
V kontextu posledních makroekonomických údajů z ekonomiky našeho hlavního obchodního partnera, Německa, se však ukazuje, že ani slabší koruna nemusí být všelékem. Podle nich totiž v Německu oslabuje domácí poptávka – klesají tovární objednávky, nízká je i dynamika importů. Umístit české exporty na německém trhu tak může být stále těžší.
Čtěte také:
Singer: ČNB v případě nutnosti oslabí kurz koruny
Hypotéky jsou rekordně nízké. Na dně ale ještě ne
Inflace zpomalila, klesají ceny potravin i oblečení
Potvrzuje se tak omezená možnost ČNB bojovat se současnou recesí ekonomiky. Podnikům i domácnostem by více prospělo stabilnější prostředí, kde nedochází ke změnám daní každý rok a ještě na poslední chvíli, i jistota ohledně úsporných opatření a reforem na podporu konkurenceschopnosti.
Autor je ekonom Komerční banky