Private equity Před pár lety se fondy soukromého kapitálu (private equity) těšily na hody a levné nákupy společností v problémech. Až na vzácné výjimky se nedočkaly a nejspíš ani nedočkají. „Současný stav rozhodně není trhem kupujícího, že bychom nemuseli investiční příležitosti aktivně vyhledávat,“ přiznává Ondřej Vičar, partner společnosti Genesis Capital, která v minulosti vlastnila společnosti Pietro Filipi či AB Facility a do jejíchž uzavřených fondů se dá investovat od pět milionů eur výše.
Vhodných a perspektivních investičních příležitostí se fondům nedostává. „Ve střední a východní Evropě je hodně volného private equity kapitálu, který soupeří o kvalitní investiční příležitost,“ podotýká Peter Wells, vedoucí partner transakčního poradenství EY v ČR.
Private equity fondy jsou pod dvojím tlakem. Na jedné straně omezeně ručící společníci tlačí na to, aby fondy investovaly kapitál a investice začaly vynášet. Na druhé straně se stupňuje tlak na ukončení investic a prodej společností z investičního portfolia. V současnosti je trend takový, že private equity investoři drží majetkové účasti ve společnostech mnohem déle, než je obvyklé, což jsou přibližně čtyři roky. „A to má samozřejmě nepříznivý dopad na výnos investice,“ dodává Wells.
Dříve neobvyklé takzvané sekundární transakce (kdy jeden private equity investor prodává podíl ve firmě dalšímu private equity investorovi) jsou dnes stále běžnější. Důvodem je to, že fondy mají hodně volného kapitálu a akvizičních příležitostí je málo.
„Klasickým příkladem, že to může fungovat, je příběh společnosti AVG Technologies. Od původního zakladatele ji koupila kapitálová investiční společnost Benson Oak, která následně část odprodala investičním firmám Enterprise Investors a Intel Capital. Později do AVG vstoupila i jedna z nejstarších a největších private equity firem na světě, TA Associates. Exit se uskutečnil formou primárního úpisu akcií na newyorské burze,“ připomíná Wells. Je ale i hodně případů, kdy prodej dalšímu private equity investorovi nevyšel, protože investor byl pod příliš velkým tlakem, aby investoval prostředky, takže akvizici přeplatil.
Třeba společnost Genesis Capital ve svém nedávno uzavřeném desetiletém fondu musela z 11 investic dvě odepsat. Šlo o Sklářskou huť Libochovice a internetový obchod Vltava.
cz.