Během posledních týdnů výrazně klesla inflační očekávání, což zjistíme, pokud se podíváme na trhy inflačně indexovaných dluhopisů ve světě. Inflační očekávání se postupně zvyšovala od konce podzimu 2012 a šla ruku v ruce s nadějí na zlepšení stavu světové ekonomiky. V této chvíli je výhled pro ekonomický růst spíše negativní.
Klesají ceny komodit a s tím i současná inflace. Americká centrální banka od podzimu vystupňovala svůj program odkupu dluhopisů a s extrémně rozsáhlým programem kvantitativního uvolňování se přidala také japonská centrální banka.
Úrokové sazby snižovalo také několik bank z takzvaných nových ekonomik. Přes tato opatření však klesají i mnohaletá inflační očekávání. To signalizuje rostoucí nedůvěru ve schopnost měnové politiky v současné situaci reálně pomoci ekonomickému růstu. Přebytek likvidity však zatím tlačí nahoru ceny finančních aktiv.
Strmě nahoru jdou akcie a podnikové dluhopisy, velmi vysoko se drží bezpečné státní dluhopisy. V USA výrazně rostou ceny komerčních realit a probouzí se i trh rezidenčního bydlení. Výhled na kvantitativní uvolňování bez konce však vyvolává otázku, kdy začnou investoři zpochybňovat jeho účinnost ve vztahu k finančním trhům.
Prvním varováním byl dubnový propad ceny zlata v situaci masivního kvantitativního uvolňování, kde převážil zlom v inflačních očekáváních (to je veličina ve vztahu k reálné ekonomice).
Čtěte také:
Schäuble: Tisk peněz je placebo, problémy to nevyřeší
Mojmír Hampl: Některé tradice jsou dobré a zůstávají
Zemanova změna rady mě nerozhází