Podle vývoje v posledních dnech se zdá, že opět rostoucí pravděpodobnost vojenského zásahu Spojených států amerických v Sýrii již trhy neděsí. Srpnový propad akcií a růst cen státních dluhopisů se zastavil. Stejně tak mírně zkorigovaly komodity citlivé na růst geopolitického napětí.
Ropa Brent se vrátila k hranici 115 dolarů za barel a zlato zpátky pod úroveň 1400 dolarů za unci. Zkušenosti z minulých lokálních konfliktů v posledních dvaceti letech (Irák, Afgánistán, Libye, Srbsko) vypovídají o tom, že v období nejistoty a příprav na vojenský zásah se zvyšovalo trhy vnímané geopolitické riziko.
Naprosto logicky tak klesal index amerických akcií S&P 500, naopak rostly ceny bezpečných dluhopisů, ropa a zlato.
Zpravidla téměř s prvním výstřelem se situace zcela obrátila. Akcie začaly šplhat vzhůru a aktiva používaná jako zajištění před tímto typem rizika ztrácely předchozí zisky. Společným rysem zahraničních intervencí v nedávné době byla jejich relativní úspěšnost a například v případě první války v Perském zálivu, bombardování cílů v Srbsku a Libyi také krátké trvání. Finanční trhy uvítaly, že konfliktní situace směřuje k jakémusi řešení a celková míra nejistoty se snížila. Podstatný moment – z investičního hlediska – tedy v současné době už není, jestli bude, nebo nebude letecký útok na Sýrii, ale jestli předpokládáme bezprostřední eskalaci konfliktu v regionu. Mám na mysli například přímé zapojení Iránu nebo Izraele do válečné vřavy. V současné době se toto nezdá příliš pravděpodobné a trhy sázejí na rychlý úspěch Američanů. V delším horizontu však prohlubování šíitsko-sunitského konfliktu budí obavy a obávám se, že ještě budeme svědky dalších pokračování.
Autor je analytikem J&T Banky
Čtěte také:
Senátní výbor dal zelenou útoku v Sýrii. Má být rozsáhlejší, než chtěl Obama
Ze Sýrie uprchly už dva miliony lidí, OSN mluví o největší krizi od Vietnamu
Útok v Sýrii bez mandátu OSN by byl agresí, varoval Putin. Souhlas se zásahem ovšem nevyloučil
Videa na Youtube přivedla USA na pokraj války. Jejich autoři za to zaplatili životem