Menu Zavřít

Martin Novotný: Osud evropských dluhopisů

16. 6. 2015
Autor: čtk/AP

Finanční krize nabourala dlouhodobou jistotu, že státní dluhopisy platí za jednu z nejbezpečnějších investic. Po zásazích centrálních bank, které se za dluhopisy postavily, ale rizikové prémie plošně spadly. Z dluhopisů hlavních zemí se znovu stalo nejen bezpečné útočiště, ale také zdroj výrazných zisků, když ceny setrvale rostly (a výnosy padaly).

Jenže po relativně nudném jednosměrném pohybu přichází změna a poslední měsíce přinášejí neobvykle vysokou volatilitu. Olej do ohně přilil začátkem června Mario Draghi, který ujistil investory, že si na období zvýšené volatility na trzích musejí zvyknout.

Dluhopisy se vzápětí pod jeho slova podepsaly. V minulém týdnu vystoupal výnos německého desetiletého dluhopisu poprvé od září loňského roku nad úroveň jednoho procenta, přičemž v polovině dubna se výnos „bundu“ pohyboval při technické nule (0,05 procenta).

Logická náprava

Po nepochopitelném sestupu na tyto úrovně se tak zřejmě jedná o logickou nápravu. Obavy z deflace v eurozóně téměř zmizely a investoři se na trhu začali chystat na inflaci.

Růst výnosů je přímým důsledkem. Není tedy třeba vše svádět pouze na Řecko a připisovat rally na výnosech pouze nervozitě ze situace kolem zadlužené země. Pohyb vzhůru na výnosech dluhopisového trhu obvykle kvituje příslušná měna.

Přestože úroky šly nahoru i ve Spojených státech, růst v eurozóně byl přece jen o něco markantnější. Zisky tak připisovalo hlavně euro. Dalšího růstu na výnosech dluhopisového trhu bychom se mohli dočkat s blížícím se zvýšením sazeb v USA.

Autor je specialistou Patria Forexu


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Kellner sází na státní dluhopisy

Němečtí držitelé řeckých dluhopisů mohou chtít po Řecku náhradu

  • Našli jste v článku chybu?