Ovládá průmyslové uskupení Wikov Industry – mezi strojírenskými firmami, které jsou v ryze českých rukou, patří k největším. „Letošní obrat se bude pohybovat okolo 1,5 miliardy korun. Co mi ale dělá velkou radost, je zakázková kniha pro rok 2014, která vypadá velmi dobře,“ dodává podnikatel.
*Euro: Stále více majitelů průmyslových firem tvrdí, že je znechuceno tuzemskými podmínkami pro podnikání, a hovoří o tom, že opustí Česko a přestěhují výrobu do některé ze zemí, kde je pro byznys příhodnější prostředí. Patříte do této skupiny?
To je spíš o návalech vzteku. Nevím, zda jsou takové myšlenky u některých podnikatelů konzistentní, do hlavy jim nevidím. Určitě přicházejí momenty, kdy to máte chuť zabalit. Někdy mám pocit, že i po tolika letech od změny režimu v Česku stále panuje boj proti vnitřnímu nepříteli. Jednotlivé zájmové skupiny se v horních patrech řežou mezi sebou.
*Euro: Kdo třeba?
Odbory s vládou nebo vláda s opozicí, ministerstvo průmyslu proti ministerstvu zahraničí a podobně. Přitom reálný nepřítel čeká za hranicemi České republiky. Za nimi stojí Číňané s kontejnery plnými zboží, které se řítí na nás a k našim zákazníkům. Místo toho, aby se hledal nějaký konsenzus, jak českým firmám skutečně a efektivně pomoci, nemám na mysli, že někdo bude do podniků strkat státní peníze, tak tady máme „občanskou válku“. A právě současné dění může znechutit vlastníky některých firem, kteří začnou vážně uvažovat o odchodu z České republiky. Vše umocňuje skutečnost, že v mnoha zemích jsou podmínky pro podnikání mnohem výhodnější než v tuzemsku.
*Euro: Takže začnou čeští majitelé českých firem stěhovat svá aktiva do zahraničí, nebo ne?
Pokud někdo odejde, tak průmyslové montovny. Spousta českých podnikatelů sice říká, že se odstěhuje, ale drtivá většina z nich zůstane. Především proto, že má vztah nejen k výsledovce a rozvaze svého podniku, ale i k místu, kde podniká, k okolí a cítí nějaký závazek vůči zaměstnancům. Samozřejmě můžete dělat byznys, který lze jednoduše přeregistrovat, třeba prodej zboží po internetu. Pokud máte v daném místě výrobní kapacity, tak jednoduché to už není. Můžete se ovšem rozhodnout, že novou halu již nepostavíte vedle té staré, ale v nějaké jiné zemi.
Kompletní rozhovor naleznete v aktuálním vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
Martin Wichterle: Nepodnikám v něčem, co bych mohl odnést někam na Bahamy