Statistiky potvrzují, že v centrech Paříže, Londýna a dalších metropolí, Prahu nevyjímaje, vidíte stále méně rodin s dětmi, protože ani člověk s průměrným výdělkem se dnes už “ nančně nevejde do tržního nájemného v bytě vhodném pro čtyřčlennou rodinu. Dvacátníci už přijali cohousing jako „nový normál“, ale asi budete souhlasit s autorem eseje tohoto týdne: k čemu jsou ty úspěšné městské aglomerace, když se v nich nedá žít?
Jiné problémy řeší mladí lidé, kteří s hledáním bydlení patrně potíže nemají.
Třeba takový Cyril Svozil junior, syn zakladatele “ rmy Fenix, se před pár měsíci vrátil ze sedmileté pracovní mise ve Francii a na jeho nové vizitce rodinné “ rmy přibyl nápis viceprezident. Obě tyto věci souvisí s tím, že po otci přebírá “ rmu s téměř dvoumiliardovým obratem a aktivitami v řadě zemí. Svozil ju nior, ročník 1980, v tom zdaleka není sám.
Mladá krev nyní přebírá rodinný byznys v Česku a z úspěšných “ rem vybudovaných v 90. letech je připravena udělat evropskou, či dokonce světovou extratřídu.
Některé rady i poznatky by tyto české naděje mohly čerpat i z rozhovoru s nositelem Nobelovy ceny za ekonomii Finnem Kydlandem. Norsko-americký ekonom otevřeně kritizuje politiku Donalda Trumpa, kroky vlád zemí v Latinské Americe a mluví i o celosvětově neřešeném problému se stárnutím populace. Když se jej ale zeptáte, jak na něj zapůsobila návštěva Severní Koreje, reaguje velmi zdrženlivě, až se člověk ptá proč. „Je těžké posuzovat situaci z pohledu návštěvníka. Nicméně je pravda, že například ulice nebyly ani zdaleka tak zaplněné, jak jsme zvyklí,“ říká. Překvapivé zjištění.
O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz