Evropská unie musí podle českého premiéra Andreje Babiše vyčkat, jaký další postup zvolí Británie poté, co v úterý tamní parlament odmítl návrh dohody o vystoupení země z unie. Premiérka Theresa Mayová podle něj zaznamenala nejhorší prohru v historii britského parlamentu. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) musí Londýn přijít s náhradním plánem.
„Doufám, že britští politici budou odpovědní a nakonec to dopadne dobře, že bude nějaká jasná dohoda. Divoký brexit by znamenal chaos,“ řekl Babiš českým novinářům při pracovní cestě v Thajsku. Evropa podle něj nyní musí čekat na další britský postup.
Také podle Petříčka je nyní míč na straně Británie. Česko se podle něj připravuje i na variantu tvrdého brexitu. „Chceme, aby čeští občané mohli ve Velké Británii zůstat a měli co nejsnadnější registraci podle dojednaných pravidel,“ uvedl.
O zrychleném projednání zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody, bude ve čtvrtek dopoledne na ministerstvu vnitra jednat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci sněmovních stran. Část opozice se k tomu před jednáním staví vstřícně, zbývající strany rozhodnou o svém postoji až na základě informací o podobě zákona.
Přečtěte si esej: Divadlo Za kanálem
Podle sdružení Česmad Bohemia by mohl tvrdý brexit omezit část tuzemské nákladní dopravy směřující na ostrovy. Důvodem je očekávané prodloužení čekacích dob na hranicích, v jejichž důsledku se zvýší náklady na přepravu i bezpečnostní rizika. Británie je v současnosti pátý největší obchodní partner České republiky. Podle statistik ministerstva dopravy se v roce 2017 převezlo po silnici mezi oběma zeměmi přes 331 tisíc tun zboží.
Společnost Gerlach, která je v Česku největším poskytovatelem celních služeb pro dovozce i exportéry, varovala, že brexit bez dohody může výrazně zpomalit dopravu léků mezi Evropskou unií a Británií.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury, jehož hnutí prosazuje referendum o vystoupení Česka z EU, vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo unii opustit, musí začít řešit dvoustranné smlouvy se členskými státy unie o zachování současných vztahů. V případě Británie se však zbývajících 27 zemí unie dohodlo, že nebude jednat o bilaterálních smlouvách s Británií, ale vyjednávají společně prostřednictvím Evropské komise.
Dále čtěte: