FINANCE.czFINANCE.cz
Menu Zavřít

Meadowsova vodotěsná zeď

28. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Ředitel DG Regio nastražil na Česko novou past

Generálnímu řediteli pro regionální politiku při Evropské komisi Grahamu Meadowsovi se do Prahy očividně nechtělo. Odpověď na pozvání oddaloval a přiletěl až v posledním z nabízených termínů. Dobře věděl, že bude muset čelit soustředěnému tlaku, aby se konečně začal zabývat českými vodohospodářskými projekty. Jeho úřad jich jednadvacet drží ve svých šuplících už půldruhého roku, bez jakékoli snahy o jejich konkrétní projednání.
Až dosud Meadows neustále opakoval všeobecné výtky, prozrazující neznalost nové české legislativy, ač potřebné zákony dávno dostal v anglickém překladu. Jestliže nyní někdo očekával, že konečně vyloží na stůl, co mu na kterém projektu vadí, šeredně se spletl. Meadows nepostoupil ani o krůček a zazpíval jen svou obehranou písničku. Že jednání přece jen neskončila zcela beznadějně a ze strany DG Regio jsou jakés takés přísliby, je zásluhou diplomatického úsilí českých představitelů, zejména předsedy sněmovny Miloslava Vlčka a ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče.

Tvrdý test.

Bruselskému úředníkovi se běžně nestává, aby ho oficiálně přijímal předseda zákonodárného sboru členské země. Však se také Meadows setkání všemožně bránil a doporučoval sněmovnímu protokolu, aby se Miloslav Vlček obrátil raději na některého z evropských politiků. Jenže Vlček chtěl ukázat, že vůle řešit čistotu vod je v Česku opravdu velká. A že se na tom shodnou nejen vláda s krajskými úřady, městy a obcemi, ale i Poslanecká sněmovna a Senát. „Zdůraznil jsem panu Meadowsovi, že naše legislativa je harmonizovaná s Evropskou unií, že nejsme o nic horší než staré země,“ uvádí Vlček, „Meadows byl nesvůj z toho, že se problematikou chce zabývat i Parlament. A já jsem si pomyslel, ať vidí, že v názoru na řešení tohoto problému jsme jednotní.“ Meadows nakonec slíbil sporné vodohospodářské projekty konečně prostudovat. A na oplátku vyzval, aby česká strana předložila další alternativní návrhy. „Nemusejí být vodohospodářské, mohou být dopravní nebo zaměřené na životní prostředí. Evropská komise zpracuje nové projekty souběžně s vodohospodářskými a před koncem roku předloží seznam všech, které je možné schválit. Bude na české straně, aby si zvolila ty, které jsou pro ni výhodné,“ nabízí Meadows.
Právě tohle by byl pohřeb už odložených projektů. Všimněme si, že ředitel v jinou chvíli varoval: „Když bude Česká republika trvat na své pozici, riskuje ztrátu dodatečných finančních prostředků. Čeká ji tvrdý test.“ Ve hře je půldruhé miliardy korun, které ovšem podle původního vládního rozhodnutí patří vodám, nikoli dálnicím. Při důsledném trvání na vodovodech a čističkách by však mohly peníze také propadnout. Co s tím?

MM25_AI

Vrátka se pootevírají.

Meadowsova nabídka má ještě jeden háček - předpokládá rozhodování v prosinci, pár dní předtím, než rezervace peněz navždy vyprší. V nastalé časové tísni by zůstala českým vyjednávačům jediná volba: vzít, co Meadows nabízí, nebo se příspěvku vzdát.
Jako by Meadows kolem svěřených vodohospodářských projektů, k nimž má nejasné výhrady, budoval nepropustnou zeď. Ministr Gandalovič, který je zároveň šéfem řídicího orgánu fondu soudržnosti, v ní však přesto nalezl pootevřená vrátka. „Totálně zamítavý postoj Evropské komise byl našimi argumenty nahlodán. Možná i politickým tlakem, když ředitel Meadows uviděl, že proti sobě nemá jen ministerstvo pro místní rozvoj, ale celou vládu, včetně dosud lavírujícího ministerstva životního prostředí,“ podotýká Gandalovič, „minimální doba na hodnocení projektů je šest týdnů. Proto je třeba se sejít už začátkem listopadu, abychom se dohodli jak postupovat dál. Jestliže nám ředitel Meadows dokáže, že navzdory našim představám jsou vůči nějakému projektu právní překážky, pak opravdu musíme mít nějaké projekty v záloze. Ale v zásadě budeme trvat na těch vodohospodářských, protože byly doma vyhodnoceny jako nejkvalitnější nebo mají největší přínos pro životní prostředí.“

Expertní a politická naděje.

Zlom v jednání s Grahamem Meadowsem se Gandalovičovi vydařil, když získal příslib společného jednání expertních skupin. Meadowsovi experti totiž dosud působili spíše virtuálně, protože nepodepisovali své studie a anonymně prezentovali neočekávané postoje. Česká strana se naopak opírá o adresné expertizy. Nicméně úlohou expertů je vznášet a vyvracet argumenty. „Jestliže se v našem projektu objeví jediný rozpor s předpisy EU, může Evropská komise zahájit řízení. Když se žádný rozpor neobjeví, nemá nikdo důvod odmítnout slíbenou finanční pomoc. Jsme však ve dvojí nevýhodě - leží na nás důkazní břemeno a na pomoc nemáme automatický nárok,“ připomíná Gandalovič.
V pondělí 2. října vzklíčí druhá naděje - ministra Gandaloviče kvůli zamrzlým projektům přijme komisařka pro regionální rozvoj EU Danuta Hübnerová.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?